Podawanie leków do nosa jest podstawowym sposobem leczenia różnych dolegliwości. Sposób podawania wynika z postaci preparatu (krople z aplikatorem, aerozol w pojemniku z pompką lub bez, aerozol w pojemniku ciśnieniowym, żel), warunków anatomicznych nosa a także rodzaju schorzenia (
katar, zapalenie zatok, polipy).
Różne są sposoby, ale ogólnie chodzi o to, żeby podawać preparat w sposób bezpieczny i skuteczny - krople podajemy w pozycji z odchyleniem głowy do tyłu leżąc na plecach lub na boku, a aerozol z pochyleniem głowy do przodu lub na boku.
Końcówkę aplikatora zawsze kierujemy na boczną ścianę nosa, nie na przegrodę.
Jeżeli preparat podajemy sami, to prawą ręką do lewego otworu nosowego i na odwrót, ponieważ zmniejsza to ryzyko kierowania strumienia na przegrodę nosa.
Takie sposoby zapobiegają powikłaniom w postaci krwawienia z nosa, wysychania śluzówki nosa czy tworzenia się strupów w nosie.
Za każdym razem dobrze jest zapytać lekarza o najkorzystniejszy sposób podania.
Woda morska i sól fizjologiczna zalecane są do płukania nosa. Zabieg taki można przeprowadzić zarówno w pozycji pionowej jak i na leżąco.
Siedząc pochylamy głowę na bok i podajemy do nozdrza, które jest wyżej, a woda wypływa wtedy przez nozdrze znajdujące się niżej.
Na leżąco można podać z głową na boku lub z maksymalnym odgięciem do tyłu. Ta ostatnia jest niezbyt przyjemna, bo woda zacieka do gardła i trzeba ją wypluć.
Wybór pozycji zależy też od wieku pacjenta, a w związku z tym od możliwości współpracy, rozumienia poleceń i akceptacji zabiegu.