Preparaty wody morskiej mogą być stosowane zarówno w czasie infekcji przeziębieniowej jak i w profilaktyce, czyli codziennej higienie nosa. W wyborze preparatu warto wziąć pod uwagę jego skład i wynikające z tego właściwości. Powinien to być izotoniczny roztwór chlorku sodu, nie zawierający związków chemicznych i konserwantów, bogaty w mikroelementy i pierwiastki śladowe, nie zawierający gazu i dający drobno rozproszony aerozol, łatwy w podaniu małemu dziecku i dostosowany do jego wieku. Preparatem, który można polecić jest Physiomer, a dodatkowym jego atutem jest to, że może być stosowany nawet u noworodków. Jest to preparat wody morskiej, hipoalergiczny, który łagodzi obrzęk i podrażnienie błony śluzowej, oczyszcza nos z zalegającego śluzu, udrażnia go i ułatwia oddychanie, a zawartość mikroelementów wywiera dodatkowo działanie przeciwinfekcyjne.
W ostrej chorobie przeziębieniowej może być stosowany wielokrotnie w ciągu doby, zazwyczaj 4-6 razy, bez limitu czasowego, tak długo, dopóki utrzymuje się katar czy niedrożność nosa.
U dwulatka, u którego katar nawraca, warto stosować preparat w codziennej higienie nosa, wykorzystując jego właściwości profilaktyczne, zapobiegające przeziębieniom, nawrotom infekcji oraz ich rozszerzaniu się na gardło, dolne drogi oddechowego czy ucho.
Dlaczego higiena nosa jest ważna?
Otóż nos jest wejściem do dróg oddechowych, ale nie tylko nawilża, ogrzewa i oczyszcza powietrze, lecz także stanowi pierwszą linię obrony przed czynnikami zewnętrznymi: kurzem, dymem, pyłkami, alergenami, wirusami, bakteriami, suchym powietrzem czy wiatrem. Kontakt z czynnikami szkodzącymi prowadzi do nieżytu nosa, jego blokady, niedrożności, gromadzenia się nadmiernej ilości śluzu i utrudnienia normalnej funkcji oczyszczającej aparatu rzęskowego błony śluzowej. Regularne, codzienne podawanie roztworu wody morskiej, 1-2 razy na dobę, rozrzedza wydzielinę, oczyszcza nos z nadmiaru śluzu, zanieczyszczeń, wymywa czynniki zakaźne, które wywołują i podtrzymują stan zapalny oraz chroni przed rozprzestrzenianiem się infekcji na inne części układu oddechowego czy ucha środkowego, a także, co jest niezwykle istotne przywraca naturalną funkcję obronną błony śluzowej nosa.
Zofia Zięba
specjalista pediatra
Oddział Dziecięcy z Pododdziałem Diabetologii i Neurologii Dziecięcej
Szpital Wojewódzki
Koszalin