Jeżeli objawy nieżytu nosa utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, należy koniecznie szukać innej przyczyny kataru niż zakażenie. U około 50% dzieci przyczyną występowania kataru jest alergia, jednak na podstawie samych objawów trudno jest odróżnić nieżyt nosa alergiczny od niealergicznego. Oprócz szczegółowego wywiadu i badania dziecka, konieczne są badania dodatkowe, takie jak testy skórne, przeciwciała swoiste IgE w surowicy krwi. Myślę, że Twoje Dziecko jest pod dobrą opieką pediatry i alergologa.
Leki donosowe zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa można stosować krótkotrwale, przez 3-5 dni, w czasie nasilonej niedrożności nosa. Dłuższe ich stosowanie jest niekorzystne, ponieważ może doprowadzić do polekowego nieżytu nosa. Jeżeli Twoje Dziecko często i długo ma podawane leki do nosa o takim działaniu, to oprócz alergii należy pomyśleć o skutkach ubocznych terapii.
Zanim zostanie postawione rozpoznanie i wdrożone odpowiednie leczenie alergicznego nieżytu nosa, proponowałabym zastosować sprawdzony roztwór soli morskiej, np. Physiomer, który pomaga oczyszczać nos z zalegającej wydzieliny, udrażnia go, łagodzi objawy wynikające z przewlekłego stanu zapalenia błony śluzowej nosa, poprawia komfort oddychania, a poza tym jest bezpieczny w długotrwałym stosowaniu. U dziecka z alergią niezwykle istotny jest sprawny mechanizm oczyszczania nosa, nieuszkodzona błona śluzowa i prawidłowo funkcjonujące rzęski pomagające usunąć na zewnątrz takie cząsteczki szkodliwe jak kurz, alergeny, drobnoustroje, które mogą powodować stan zapalny i przedłużanie się objawów nieżytu nosa. Przy podejrzeniu alergicznego nieżytu nosa u Twojego Dziecka, zmniejszanie ilości potencjalnych alergenów dostających się do nosa, a przy niesprawnych mechanizmach jego oczyszczania, również do tchawicy i oskrzeli , jest prostą i nieobciążającą, a niezwykle skuteczną, metodą leczenia.
Zofia Zięba
specjalista pediatra
Oddział Dziecięcy z Pododdziałem Diabetologii i Neurologii Dziecięcej
Szpital Wojewódzki
Koszalin