Przewlekłe, tj. ponad 10 dni stosowanie leków obkurczających i częste ich powtarzanie, może prowadzić do nieżytu nosa polekowego. Nie ma bardzo klarownych wytycznych służących do rozpoznania tego typu kataru, należy opierać się na wywiadzie mówiącym o stosowaniu leków oraz wykluczyć inne przyczyny.
Konieczna jest konsultacja laryngologa, który opierając się na wyglądzie błony śluzowej nosa w badaniu wziernikowym, badaniu histopatologicznym wycinka tej błony, a głównie na wywiadzie mówiącym o przewlekłym i/lub ciągłym stosowaniu leków obkurczających, może postawić rozpoznanie polekowego nieżytu nosa. Proste badanie polegające na braku reakcji po podaniu na błonę śluzową nosa środka obkurczającego, może potwierdzać rozpoznanie.
Laryngolog wykluczy też inne przyczyny, poza alergią, która nie została udowodniona, przewlekłego nieżytu nosa - wady anatomiczne nosogardła, przerost migdałków, zmiany w zatokach.
Dziecko powinno być zbadane przez pediatrę, należy wykluczyć choroby metaboliczne i hormonalne, takie jak mukowiscydoza i niedoczynność tarczycy, w przebiegu których może wystąpić przewlekły nieżyt nosa.
Zofia Zięba
specjalista pediatra
Oddział Dziecięcy z Pododdziałem Diabetologii i Neurologii Dziecięcej
Szpital Wojewódzki
Koszalin