Nieżyt nosa jest w przeważającej większości wywołany przez
wirusy. Na początku pojawia się wydzielina surowicza, przejrzysta, lub śluzowo-surowicza, następnie śluzowo-ropna i utrzymuje się przez 5-7 dni, po czym ustępuje. Jest to naturalna ewolucja powszechnego kataru i u większości chorych ustępuje samoistnie.
Kiedy należy się martwić?
Jeżeli katar jest uporczywy, utrzymuje się ponad 10 dni bez poprawy lub nasila się, wówczas możemy myśleć o bakteryjnym tle i rozpoznać ostre bakteryjne zapalenie błony śluzowej nosa i zatok . Mimo przewlekłego utrzymywania się dolegliwości te mają najczęściej łagodny przebieg i tendencję do ustępowania przy objawowym leczeniu. Antybiotykoterapię stosuje się w przypadkach o ciężkim przebiegu. Pomocne jest stosowanie roztworów soli fizjologicznej lub wody morskiej, czasami sterydów donosowych, po konsultacji laryngologa i u dzieci starszych powyżej 3 rż (dla młodszych nie ma zarejestrowanych w naszym kraju preparatów sterydowych donosowych).
Jeżeli chodzi o podejrzenie alergicznego tła kataru, to w zależności od alergenu wywołującego, katar może występować przez cały rok (uczulenie na kurz, roztocza, sierść zwierząt domowych) lub sezonowo (pyłki drzew, traw itp.). Warto zaobserwować, w jakich okolicznościach pojawia się katar i jakie inne objawy mu towarzyszą (świąd nosa, kichanie, świąd oczu, obfity wyciek wodnistej wydzieliny czy blokada nosa), czy w rodzinie są choroby alergiczne, czy dziecko miało/ma objawy atopowego zapalenia skóry, złą tolerancję białka mleka krowiego, nasilone
kolki w okresie niemowlęcym, gdyż to pozwoli ukierunkować diagnostykę w kierunku alergii. Klinicznym potwierdzeniem kataru sezonowego może być powtarzalność objawów przez dwa sezony, ale Synek ma dopiero 1,5 roku, więc i czas obserwacji nie jest długi.
Jeżeli epizody nieżytu nosa występują przeciętnie co 4-8 tygodni, trwają 5-7 dni, najbardziej prawdopodobny jest katar infekcyjny/wirusowy.
Preparat wody morskiej stosowany zarówno w czasie infekcji jak i po jej ustąpieniu w codziennej pielęgnacji nosa, jest jak najbardziej zalecany i korzystny.
Woda morska może być stosowana w katarach niezależnie od czynnika wywołującego, zarówno w infekcyjnym jak i w alergicznym.