U około 50% dzieci z nieżytem nosa przyczyną jest alergia, a alergiczny nieżyt nosa jest najczęstszą przewlekłą chorobą alergiczną u dzieci.
Na podstawie samych objawów klinicznych trudno jednak jest odróżnić katar alergiczny od niealergicznego wywołanego np. zakażeniem. Jeżeli, tak jak w przypadku Pana Wnuczka, objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, należy szukać innej przyczyny niż infekcja.
Zapalenie spojówek dodatkowo sugeruje alergiczny nieżyt nosa, często towarzyszy pacjentom uczulonym na alergeny zewnętrzne (pyłki, zarodniki pleśni, kurz). Nic nie mówisz o chorobach alergicznych w rodzinie i innych u dziecka, np. atopowym zapaleniu skóry, obturacyjnych zapaleniach oskrzeli. Występowanie chorób alergicznych wśród najbliższych (rodzice, rodzeństwo) znamiennie zwiększa ryzyko wystąpienia alergii u dziecka.
Po wstępnym badaniu przez pediatrę i dokładnym przeanalizowaniu wywiadu, dziecko powinno być konsultowane przez alergologa, w celu ustalenia rozpoznania, wykazania uczulenia na alergeny głównie wziewne, gdyż pokarmowe nie odpowiadają bezpośrednio za występowanie objawów alergicznego nieżytu nosa. Podstawowe i powszechne badania dodatkowe, to testy skórne, badanie krwi w celu określenia całkowitego i alergenowoswoistego stężenia przeciwciał IgE. Po ustaleniu rozpoznania alergicznego nieżytu nosa alergolog wybierze najkorzystniejsze dla wieku dziecka i stopnia ciężkości choroby leczenie – doustne (leki antyhistaminowe, przeciwleukotrienowe) i/lub donosowe (glikokortykosteroidy, przeciwhistaminowe, kromony).
To co możesz zrobić w tej chwili to unikanie kontaktu z alergenami i zmniejszenie ich stężenia w środowisku i w mieszkaniu. Pamiętaj, że może wystąpić reakcja krzyżowa i wystąpienie objawów na styczność z alergenem dotychczas dobrze tolerowanym i na który testy dają wynik ujemny.
Poprawę przynosi skuteczne oczyszczanie nosa za pomocą roztworów wody morskiej, gdyż w ten sposób usuwa się zanieczyszczenia również w postaci alergenów. Staraj się wybierać preparaty izotoniczne, hipoalergiczne z dużą zawartością mikroelementów, bo tylko takie roztwory przynoszą oczekiwane rezultaty, szczególnie u dzieci, a dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwinfekcyjne.
Dlaczego bardzo ważne jest wczesne diagnozowanie i wdrażanie leczenia?
Ponieważ alergiczny nieżyt nosa jest czynnikiem ryzyka rozwoju astmy i u około 20-40% dzieci z alergicznym n.nosa obserwuje się jej objawy. Wczesna diagnostyka i leczenie poprawia jakość życia dziecka i chroni przez poważnymi powikłaniami.
Jeżeli nie jest to pełna odpowiedź na pytanie, chętnie uzupełnię.
Pozdrawiam