Tak jak dodał Przedmówca, u dzieci w tym wieku najczęściej występują infekcje wirusowe, nawracające, szczególnie u dziecka chodzącego do przedszkola, jednak zapalenie zatok może wystąpić w każdym wieku, a przyczyną mogą być m.in. zakażenia wirusowe. Różne są objawy u dorosłych i dzieci. U niemowląt i małych dzieci do 3 roku życia najczęstszą postacią zapalenia zatok jest zapalenie zatok sitowych, ponieważ inne są słabo rozwinięte. Dziecko rodzi się z zaznaczonymi zatokami sitowymi i szczękowymi, a szybki wzrost tych zatok następuje około 3. r. ż.,
rozwój zatok czołowych trwa aż do dorosłości. Zatoki połączone są z nosem systemem wąskich szczelin, a błona śluzowa nosa ma taką samą budowę jak śluzówka zatok, nie ma między nimi wyraźnej granicy anatomicznej, dlatego proces zapalny rozprzestrzenia się i obejmuje równocześnie nos i zatoki przynosowe.
U dzieci z przewlekłym katarem mogą być chore także zatoki. Objawem może być kaszel nasilający się w nocy po zaśnięciu, budzący dziecko ze snu oraz nad ranem. Przyczyną jest spływająca z zatok wydzielina, prowokująca kaszel. Katar może być śluzowy lub śluzowo-ropny, występuje zatkanie nosa.
Należy zgłosić się do lekarza pediatry i laryngologa, który na podstawie badania i objawów klinicznych jest w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z zapaleniem zatok. Jeżeli kaszel trwa prawie 2 miesiące należy rozważyć wykonanie zdjęcia rtg klatki piersiowej, badań podstawowych (wskaźniki zapalne, morfologia), w celu wykluczenia zapalenia płuc. Laryngolog zaleci potrzebne leczenie, ale to, co każdy z nas może zrobić i co jest niezwykle istotne, to staranne oczyszczanie nosa za pomocą roztworów wody morskiej, kilkakrotnie w ciągu dnia, koniecznie przed udaniem się na spoczynek nocny. Usuniemy w ten sposób zalegającą wydzielinę z nosa, nawilżymy błonę śluzową i ułatwimy dziecku oddychanie i spokojniejszy sen.