Lunatykowanie u dzieci, przez długi czas traktowane było jako oznaka choroby. Wielu rodziców, nie rozumie dlaczego ich dziecko lunatykuje i co jest tego przyczyną. Somnambulizm jest często spotykany u dzieci pomiędzy 4tym a 12tym rokiem życia. Częściej spotykany jest u chłopców, aniżeli u dziewczynek.
Nie jest to choroba, ale ważne jest to by zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo. Każdy mały pacjent cierpiący na somnambulizm wymaga konsultacji ze specjalistą, w niektórych przypadkach konieczne jest włączenie stosownego leczenia.
Czym jest lunatykowanie u dzieci?
Moment, w którym rodzice, zauważą, że ich dziecko lunatykuje jest dla nich sytuacją bardzo stresującą. Nie powinni się oni niepokoić gdy sytuacja ta zdarza się sporadycznie, ale mimo to powinni skonsultować się z lekarzem. Najczęściej problem lunktykowania zanika sam w wieku około 10go roku życia dziecka. Lunatykowanie, to nic innego jak chodzenie podczas snu, przy czym dziecko może samodzielnie wstać z łóżka, chodzić po domu, robić różne rzeczy (przeszukiwać półki, układać zabawki, wyjmować masło z lodówki) a nawet wypróżnić się w różnych miejscach. Takie sytuacja mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka w związku z czym rodzice w większości przypadków także są przerażeni. Należy pamiętać o tym, że po przebudzeniu dziecko, niczego nie pamięta, nie jest świadome tego co robił, gdzie było i co się działo w nocy.
Czynniki wywołujące lunatykowanie u dzieci
Badania naukowe oraz obserwacje podają, że lunatykowanie u dzieci jest bardziej popularne niż u osób dorosłych.
Czynnikami, mającymi wpływ na skłonność do lunatykowaniua są między innymi:
- dziedziczenie (przekazanie genetyczne);
- zażywanie określonych leków;
- silne przemęczenie;
- wysoka temperatura, która utrzymuje się dłużej;
- stres;
- choroby;
- nieregularny sen lub jego brak;
- inne czynniki indywidualne dla każdego dziecka.
Wykazano, iż somnambulizm może mieć swoje podłoże w psychice dziecka, ale także w jego zaburzeniach i problemach emocjonalnych.
Ochrona dziecka lunatykującego i jego leczenie
Epizody lunatykowania u dzieci najczęściej ustępują same około 12go roku życia dziecka. Somnablulizm u dzieci, w większości przypadków nie wymaga leczenia, tylko w nielicznych przypadkach włączane są środki farmakologiczne. Koniecznością jest jednak, zadbanie o to by lunaktykujące dziecko było bezpieczne.
Warto pamiętać o następujących kwestiach gdy mamy dziecko chodzące podczas snu, takich jak:
- regulacja snu naszego malucha;
- sprawienie aby dziecko nie miało zbyt wiele stresu w ciągu dnia, a do łóżka kładło się spokojne i zrelaksowane;
- warto, żeby dziecko nie chodziło spać zbyt późno i wysypiało się;
- nie powinniśmy budzić lunatykującego dziecka, należy je spokojnie odprowadzić do łóżka (nie wolno krzyczeć, szarpać dzieckiem czy zmuszać go do zmiany kierunku poruszania się na siłę);
- warto, usunąć z podłogi niebezpieczne przedmioty, dywany, donice i inne;
- należy pozamykać okna, zabezpieczyć schody itp.;
- warto zachować spokój i opanować swoje emocje.