Reklama:

Tata na tacierzyńskim

Sławosz Marcisz

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Tata na tacierzyńskim

Panthermedia

Ojciec z dzieckiem

Narodziny dziecka to niezwykłe wydarzenie dla każdej rodziny. Obecne przepisy prawne obowiązujące w Polsce pozwalają na wzięcie urlopu wychowawczego nie tylko matce dziecka, ale również ojcu. Tatusiowe coraz częściej korzystają z możliwości wykorzystania wolnego. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o urlopie ojcowskim.

Reklama:

Po urodzeniu dziecka ojciec ma możliwość wybrania tygodnia wolnego (od 2012 roku będzie to 14 dni). Pracodawca udziela urlopu na podstawie pisemnego wniosku pracownika, który musi być złożony nie później niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem wolnego. Ojciec może to zrobić do momentu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Urlop ten może być wykorzystany w tym samym czasie, kiedy matka jest na urlopie macierzyńskim.

Ponadto takiemu pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński w wymiarze 100% podstawy wymiaru zasiłku oraz ochrona przed zwolnieniem z pracy. Pracodawca jednak nie musi informować pracownika o przysługujących mu prawach. Jeśli więc pracownik sam nie zdecyduje się na urlop – wolne dni przepadną.

Inną, dodatkową opcją jest możliwość podzielenia urlopu macierzyńskiego matki na obojga rodziców. Po urodzeniu pierwszego dziecka mamie przysługuje minimum 16 tygodni urlopu macierzyńskiego (ilość ta jest odpowiednio większa w razie urodzenia większej liczby dzieci). Minimalny czas trwania urlopu wynosi 8 tygodni i nie można się tego zrzec.

Aby ojciec otrzymał część urlopu matki, rodzice muszą wykonać kilka czynności:

1. Ojciec dziecka składa pisemny wniosek do swojego pracodawcy. Otrzymuje zaświadczenie potwierdzające datę rozpoczęcia urlopu tacierzyńskiego.

2. Nie później niż tydzień przed planowanym powrotem do pracy matka składa swojemu pracodawcy pisemny wniosek dot. rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego. Do dokumentu dołącza zaświadczenie otrzymane przez tatę.

fot. ojoimages 

Daty w zaświadczeniu i we wniosku matki muszą być zgodne – urlop ojca musi rozpoczynać się bezpośrednio po terminie zakończenia urlopu mamy. Jeśli wszystkie warunki są spełnione, pracodawca ma obowiązek udzielić ojcu urlopu macierzyńskiego.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

4 Lacti Baby. Weź udział w QUIZie i wygraj atrakcyjne nagrody
4 Lacti Baby w postaci kropli doustnych zalecany do stosowania dla osób dorosłych, dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia. Probiotyk ten dostępny jest w kroplach łatwych do podania. 4 Lacti ...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Reklama:
Reklama: