Jeżeli dolegliwości występują tylko w nocy, a w ciągu dnia córeczka nie na
kataru, uczucia zatkania nosa, dyskomfortu w postaci świądu nosa, kichania, to należałoby pomyśleć między innymi o alergicznym tle dolegliwości, uczuleniu na roztocza, kurz czy pierze.
Zwróć uwagę na to, aby kołderka i poduszka nie była z pierza, tylko z tworzywa hipoalergicznego. Alergiczny nieżyt nosa może wystąpić u 4 letniego dziecka i w tym wieku niedrożność nosa może być jedynym jego objawem, bez kataru i kichania.
Zaobserwuj także, czy dziecko nie podrażnia śluzówki poprzez dłubanie w nosie, czy nie wkłada do nosa małych przedmiotów. Nie tylko sezon grzewczy wpływa negatywnie na błonę śluzową nosa. Oprócz ciepłego i suchego powietrza również spanie w pomieszczeniu zanieczyszczonym dymem tytoniowym, kurzem, którego siedliskiem są zasłony, dywany, pluszowe zabawki, czy świeżo remontowanym (farby, rozcieńczalniki, nowe meble, kanapy), a także zimne powietrze, wilgoć i pleśń oraz mechaniczne podrażnienia mogą być przyczyną uszkodzenia śluzówki i upośledzenia oczyszczania nosa, co objawia się jego zatkaniem .
W pytaniu nie podajesz, czy oprócz blokady nosa i przebudzeń, córeczka na inne objawy – chrapanie, zgrzytanie zębami, bezdechy, niewyraźną mowę, co mogłoby sugerować przerośnięty migdałek gardłowy, skrzywienie przegrody nosa. Oprócz alergii, trzeba o tym również pomyśleć i skorzystać z oceny laryngologa.
Roztwory wody morskiej przynoszą poprawę, ale w wyborze należy kierować się właściwościami, składem chemicznym tych preparatów.
Mimo dostępności na rynku wielu preparatów, nie ma opracowanych standardów dotyczących doboru preparatu do jednostki chorobowej , więc najczęściej kierujemy się sugestią mediów, reklamą, co nie zawsze łączy się z korzyścią.
Większość ekspertów nie zaleca podawania donosowo małym dzieciom poniżej 6 rż hipertonicznych roztworów soli, ponieważ wywołują one częściej od izotonicznych pieczenie i podrażnienie błony śluzowej. Określane jest to mianem polekowego nieżytu nosa. Objawy mogą wystąpić w nocy, w czasie snu , kiedy zwolnione są wszystkie procesy życiowe, w tym i oczyszczania nosa. Może to doprowadzić do niedrożności, zatkania nosa i wybudzenia dziecka ze snu.
Preparat, który stosujesz jest roztworem hipertonicznym, więc jeżeli u dziecka nie ma podstaw do rozpoznania alergii , nie ma ono wady przegrody nosa ani przerośniętego migdałka gardłowego, pomieszczenie, w którym śpi jest wolne od czynników potencjalnie szkodliwych, proponowałabym zmianę roztworu na izotoniczny, np. Physiomer, bardziej przyjazny dla błony śluzowej nosa małego dziecka. Spróbuj podawać Physiomer nie okazjonalnie, gdy dziecko budzi się z już zatkanym noskiem, ale systematycznie 2 razy dziennie w ramach zabiegu higienicznego, a szczególnie przed snem. Płukanie nosa izotonicznym roztworem wody morskiej oczyszcza nos z nadmiaru śluzu i szkodliwych zanieczyszczeń, istotnie poprawia drożność nosa i naturalny mechanizm oczyszczania, nawilża błonę śluzową i działa na nią ochronnie, poprawia jakość snu.