Witam!
Temat tzw. znamion mongolskich jest bardzo ciekawy, zajmują się nim np. antropolodzy i badacze ewolucji, ponieważ wystepowanie tego znamienia jest pośrednim dowodem kierunków migracji różnych ras ludzkich.
Znamię rzeczywiście wywodzi się z pierwotnych plemion azjatyckich (i to tych bardziej wschodnio-azjatyckich!). Jest np. częste w Polinezji i w Japonii, występuje także u rdzennych indian amerykańskich, co jest uważane za dowód, że indianie wywodzą się z ludów azjatyckich, które zasiedliły Amerykę Północną migrując poprzez Cieśninę Beringa!
Odszczepy migracji azjatyckiej są też oczywiście w Europie - największa częstość występowania tego znamienia to Hiszpania. Szukaniem wśród dziadków niestety niczego Pani nie zidentyfkuje, bo to jest pozostałość migracji ludów sprzed około 10.000 lat !!!
Kiedyś sam się tym zainteresowałem, bo temat jest pozornie banalny, ale fascynujący w aspekcie biologiczno-ewolucyjno-cywilizacyjnym. Niestety w polskim piśmiennictwie jest o nim stosunkowo niedużo.
Jeżeli zna Pani angielski, to w internecie można szukać hasła "mongolian spot". Poniżej krótki fragment z jednego ze źródeł zachodnich:
"Mongolian spot refers to a macular blue-gray pigmentation usually on the sacral area of normal infants. It is present at birth and typically disappears spontaneously within 4 years. Mongolian spots are observed in more than 90% of infants of the Mongoloid race (ie, East Asians, Indonesians, Polynesians, Micronesians, Amerindians, Eskimos). The prevalence of Mongolian spots varies among different ethnic groups. This condition is most common among Asians. It also has been reported in 80% of East African children, in 46% of Hispanic children, and in 1-9% of Caucasian children".[addsig]
Pozdrawiam!
<br>Jarosław Kwiecień
<br>Śląskie Centrum Pediatrii w Zabrzu