Reklama:

Częste bóle głowy u dzieci

Częste bóle głowy u dzieci

PantherMedia

Smutek u dziecka

W sytuacji gdy nasze dziecko uskarża się na częste bóle głowy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza- neurologa dziecięcego. Nie wolno dziecku podawać jakichkolwiek leków przeciwbólowych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Objawu tego nie powinno się także bagatelizować gdyż może on oznaczać poważną chorobę. Jakie są przyczyny bólów głowy u dzieci? Czy ból głowy może oznaczać chorobę?

Reklama:

Ból głowy u dziecka - pierwsza pomoc

Dzieci, które często zgłaszają swoim rodzicom ból głowy budzą ich duży niepokój. W większości przypadków bóle głowy u dzieci nie oznaczają nic groźnego. Niestety zdarza się tak, że wskazują na rozwijającą się chorobę np. guza mózgu, zakrzepice tętnic lub żył mózgu bądź epilepsję. W związku z powyższym pamiętajmy by ich nigdy nie bagatelizować. Na początku powinniśmy zgłosić się do pediatry, który w przypadku stwierdzenia konieczności skieruje nas do innego specjalisty np. neurologa dziecięcego bądź psychiatry.  

Ból głowy może wystąpić już u niemowląt (stają się one niespokojne, blade, nie chcą jeść ani pić, mają problemy z zaśnięciem i płaczą). Dzieci starsze mówią rodzicom, że boli je głowa bądź to pokazują (trzymają się za główkę). Do tego nie chcą jeść, występują u nich nudności, wymioty oraz problemy z zasypianiem.

Bóle głowy u dzieci mają najczęściej charakter samoistny. Choroba, która do nich prowadzi nie jest zdiagnozowana. Do pierwotnych bólów głowy zaliczamy: migreny oraz napięciowe bóle głowy. W zdecydowanej mniejszość ból głowy u dzieci ma charakter wtórny i wtedy związany jest z chorobą (od zwykłego przeziębienia po nadciśnienie tętnicze oraz choroby o podłożu neurologicznym).  

Przyczyn bólów głowy

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn bólów głowy u dzieci należy wymienić:

  1. Migrenowe bóle głowy, które najczęściej pojawiają się około 4go roku życia. Dziecko odczuwa silny, pulsujący ból najczęściej w okolicy czołowej, któremu towarzyszą niechęć do spożywania pokarmów, nadwrażliwość na światło oraz dźwięki, nudności a nawet wymioty. W takiej sytuacji należy skontaktować się z pediatrą i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

  2. Bóle głowy podczas infekcji np. przy grypie, przeziębieniu, ospie wietrznej, anginie oraz zapaleniu płuc. Leki w przypadku wystąpienia bólu głowy powinny być podawane zgodnie z zaleceniami lekarskimi. 

  3. Bóle głowy związane z długotrwałym stresem, umiejscawiają się w okolicy czoła lub skroni. Pojawiają się przed każdą dla dziecka stresującą sytuacją w szkole, w domu, w przedszkolu czy przed spotkaniem z kolegami. W takiej sytuacji należy skontaktować się z pediatrą a następnie z psychologiem (jeśli zaleci to lekarz).

  4. Bóle głowy związane z nieregularnym odżywianiem się, przemęczeniem, zbyt krótka ilością snu czy spędzaniem zbyt dużej godzin przed telewizorem oraz komputerem.

  5. Bóle głowy przy wadach wzroku- konieczna jest wizyta u okulisty

  6. Bóle głowy na skutek urazu mogą pojawić się zaraz po zdarzeniu lub kilka godzin a nawet dni po nim. W takiej sytuacji konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.

  7. Bóle głowy spowodowane chorobami o podłożu neurologicznym takimi jak: guz mózgu, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych czy wodogłowie. Mogą one obejmować całą głowę bądź poszczególne płaty.

Ból głowy u dziecka - leczenie

Każdy ból głowy u dziecka powinien zostać zgłoszony lekarzowi rodzinnemu bądź pediatrze. W sytuacji gdy występują one często należy wykonać dodatkowe badania i zdiagnozować co jest ich przyczyną. Pamiętajmy by nie podawać dziecku środków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem!  

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: