Reklama:

Toksoplazmoza wrodzona - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Toksoplazmoza wrodzona - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Wysypka u dziecka

Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą, której przyczyną jest zakażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Zakażenie następuje najczęściej drogą pokarmową, poprzez spożycie pokarmów zanieczyszczonych cystami Toxoplasma, wydalanymi przez kota, który jest głównym nosicielem toksoplazmozy. Jest to bardzo częste zakażenie. Przeciwciała będące dowodem przebytego w przeszłości zakażenia Toxoplasma gondii ma w Polsce około 50-60% populacji.

Reklama:

Objawy i przebieg toksoplazmozy wrodzonej

Dziecko ulega zakażeniu wewnątrzmacicznie - poprzez łożysko - od matki, u której w czasie ciąży doszło do świeżego (pierwotnego) zakażenia Toxoplasma gondii. U matek, u których nie stosowano żadnego leczenia, odsetek dzieci, które uległy zakażeniu wynosi 40%. Należy podkreślić, że głównym zagrożeniem dla dziecka jest świeże zakażenie przebyte przez matkę w czasie ciąży. Z tego powodu wielu położników zaleca profilaktyczne, przesiewowe badania w kierunku toksoplazmozy u każdej kobiety ciężarnej. Samo przebycie w przeszłości (przed ciążą) toksoplazmozy nie stanowi zwykle żadnego zagrożenia.

Częstość występowania wrodzonej toksoplazmozy szacuje się na 1 na 2300 urodzeń. W przypadku nasilonych objawów toksoplazmozy u dziecka śmiertelność wynosi około 10%.

Objawami sugerującymi wrodzoną toksoplazmozę powinna być zwłaszcza tzw. triada Sabina-Pinkertona:

  • wodogłowie lub małogłowie + zapalenie siatkówki i naczyniówki + zwapnienia śródmózgowe,
  • zdarza się powiększenie wątroby i śledziony,
  • żółtaczka,
  • drgawki,
  • zaćma,
  • zez, 
  • uszkodzenie słuchu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć toksoplazmozę wrodzoną

W przypadku stwierdzenia u kobiety ciężarnej toksoplazmozy jest możliwe (a nawet konieczne) stosowanie leków zmniejszających ryzyko rozwoju zakażenia u dziecka. Przy potwierdzeniu toksoplazmozy u dziecka powinno ono zostać objęte opieką wysoko specjalistycznego ośrodka, który będzie prowadził leczenie.

Typowy cykl leczenia trwa nawet do końca 1 roku życia. Powinno się leczyć każde dziecko z potwierdzoną wrodzoną toksoplazmozą, nawet jeżeli nie ma ono ewidentnych objawów.

Leczenie toksoplazmozy wrodzonej

Kobieta ciężarna powinna unikać kontaktu z kotami i ściśle przestrzegać zasad higieny osobistej. Wskazane jest przeprowadzenie badania w kierunku toksoplazmozy w czasie trwania ciąży.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: