Reklama:

Korelacja pomiędzy wytycznymi diagnozowania alergii na mleko krowie u niemowląt a jej faktycznym rozpoznaniem

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Korelacja pomiędzy wytycznymi diagnozowania alergii na mleko krowie u niemowląt a jej faktycznym rozpoznaniem

phantermedia

Mleko

Analiza przeprowadzona przez Imperial College w Londynie i Sechenov University w Moskwie wykazała związek pomiędzy wytycznymi dotyczących diagnozowania alergii na mleko krowie u niemowląt i małych dzieci z fałszywą diagnozą tego stanu.

Reklama:

Tylko 1 procent dzieci cierpi na tę alergię

Naukowcy sugerują, że jedynie 1 procent rzeczywiście dzieci cierpi na alergię na mleko krowie, ale nawet 14 procent rodzin uważa, że ​​ich dziecko ma tę chorobę.

Autorzy badania wskazują na oficjalne wytyczne dotyczące wykrywania alergii na mleko krowie jako możliwej przyczyny niewłaściwej i mylnej diagnozy. W ramach doświadczenia przeanalizowali 9 oficjalnych wytycznych dotyczących alergii na mleko krowie opublikowanych w latach 2012-2019.

Objawy występują również u zdrowych dzieci

Wytyczne poddane analizie pochodziły z organizacji medycznych w wielu krajach, głównie w Europie. Zespół odkrył, że objawy mające sugerować oznaki alergii na mleko krowie, takie jak: nadmierny płacz, zwracanie mleka czy luźne stolce, bardzo często występują także u zdrowych dzieci.

Badanie statystyczne, obejmujące ponad 12000 niemowląt w 9 krajach, wykazało, że mniej niż 1 procent niemowląt miało alergię na mleko krowie. Jednocześnie podczas badania odkryto również, że nawet 14 procent rodzin błędnie uważa, że ​​ich dziecko ją ma.

Analiza sugeruje, że w latach 2000-2018, w krajach takich jak Australia i Anglia, przepisywanie specjalistycznych preparatów dla niemowląt z alergią na mleko krowie znacznie wzrosło pomimo braku dowodów na wzrost zachorowań wśród dzieci.

Wiele niemowląt ze zdiagnozowaną alergią na mleko nie ma tej choroby. Podejrzenie alergii u dziecka to również źródło stresu dla całej rodziny. Błędnie postawiona może skutkować pominięciem analizy pod kątem innych schorzeń o podobnych objawach. Dalsze konsekwencje błędnej diagnozy to niepotrzebne przestrzeganie diet lub całkowite zaprzestanie karmienia piersią przez matki karmiące, jak również niepotrzebne wydatki na specjalistyczne suplementy i leki obciążające budżet rodzin, jak i służby zdrowia – mówi Dr Robert Boyle, specjalista ds. alergii i główny autor badania.

Różne typy alergii na mleko

Alergia na mleko występuje najczęściej u dzieci poniżej drugiego roku życia i jest podzielona na 2 typy – IgE-zależna oraz IgE-niezależna.

W przypadku IgE-zależnej reakcja alergiczna obejmuje następujące objawy: wymioty, pokrzywkę, a w bardzo rzadkich przypadkach ciężką reakcję, która powoduje trudności w oddychaniu, zwaną anafilaksją.

fot. panthermedia

Objawy dla typu IgE-niezależnej mogą obejmować wymioty, biegunkę lub nadmierny płacz. Zespół podkreśla, że charakter tych objawów sprawia, że ​​często są one mylone z normalnymi dolegliwościami występującymi u małych dzieci.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Alergie

pokrzywka przewlekła, infekcja, alergia- co miesiąc to samo..
Witam, to już 4 raz kiedy zmagamy się z pokrzywką u naszego synka. Pierwszy raz zaczęło się gdy skończył 3 miesiące, obecnie ma 7 miesięcy, co 4 tygodnie historia powraca z różnym nasileniem, dodatko...
gość
Nudności i wymioty
Witam, mój 4-letni synek od tygodnia ma nudności i wymioty byłam z nim u lekarza i przepisał na wymioty ondasetron ale niewiele to pomogło, dziecka ciągle ma nudności inprzybaniej raz albo 2 razy dzi...
gość
ADHD czy TRAUMA?
Proszę o pomoc i udzielenie odpowiedzi na pytania w opisanej poniżej sytuacji. Niedawno dowiedziałem się, iż u mojej córki stwierdzono 6 lat temu ADHD. Posiadam jedynie dokument: "Wynik badania elek...
Problem z mlekiem
Dzien dobry, pisze tutaj poniewaz juz sama nie wiem co robic. Dziecko dostawało bebilon po cesarce 2 tyg bylo ok, zaczely pojawiac sie kolki, pojedyncze krostki ale pomyslalam ze to moze bardziej pot...
gość
Nirmowle nie rośnie
Dzień dobry,mam może nietypowy problem, ale mój synek 5.5miesiaca rosnie bardzo slabo. Urodził się 53cm teraz ma 64-65 i od 2 miesięcy jakby nic nie urósł. Pediatra nie mierzy go. Inny Pediatra po pr...
gość
Klebsiella oxytoca
Witam. Niemowlę praktycznie od początku popuszczało kupki wodniste. Poprostu leży i co chwilę wylatuje kupka . Od tego niemowlę nabawiło się odparzen które leczymy do dzisiaj bo kupki nadal popuszcza...
Reklama:
Reklama: