Reklama:

Krwawe stolce u dziecka – jak im zaradzić?

Krwawe stolce u dziecka – jak im zaradzić?

PantherMedia

Jelita

Krwawe stolce u dzieci mogą mieć różne przyczyny, jednak za każdym razem powinny wzbudzić niepokój rodziców i wzmóc ich czujność. Nie należy bagatelizować problemu – w przypadku dzieci należy zasięgnąć porady lekarza pediatry.

Reklama:

Spis treści:

  1. Krwawe stolce u dzieci – uszkodzenie błony śluzowej odbytu
  2. Krwawe stolce u dzieci – jaki kolor krwi?
  3. Krwawe stolce u dzieci – silne krwawienie z przewodu pokarmowego
  4. Krwawe stolce u dzieci – rola wywiadu lekarskiego

Zaobserwowanie krwi w kale dziecka zawsze powinno wzbudzić czujność rodzica. Pojawienie się krwistego zabarwienia może mieć wiele przyczyny i powinno być skonsultowane z lekarzem. Przyczyn obecności krwi w masie stolcowej może być wiele – krwawienia z przewodu pokarmowego (czy to odcinka górnego, czy dolnego) zawsze wymagają dokładnej diagnostyki i ustalenia przyczyny problemu.

Krwawe stolce u dzieci – uszkodzenie błony śluzowej odbytu

Jedną z przyczyn pojawienia się krwi może być np. szczelina odbytu, czyli pęknięcie błony śluzowej. Uszkodzenia tego typu mogą być spowodowane chociażby zaparciami czy wstrzymywaniem stolca przez dziecko. Uszkodzenia błony śluzowej są jednymi z najczęściej występujących problemów, które powodują pojawienie się krwi w stolcu.

Krwawe stolce u dzieci – jaki kolor krwi?

To, jak wygląda krew, może wiele powiedzieć o przyczynie jej pojawienia się w kale. Świeża krew (krwistoczerwona) świadczy zazwyczaj o żylakach odbytu, które mogą pojawić się np. na skutek zaparć. Ciemnoczerwona krew w kale może sugerować krwawienie w górnym odcinku przewodu pokarmowego, którego przyczyną może być infekcja bakteryjna. Krwawienie może przybrać formę utajoną – mamy z nią do czynienia w sytuacji, gdy pojawia się dodatni wynik testu, której towarzyszy dodatkowo niedobór żelaza. W przypadku krwawienia nieokreślonego nie da się wskazać, co jest jego przyczyną.

Dziecko, Kał, Krew, Krew w kale, Zatwardzenie

Krwawe stolce u dzieci, fot. panthermedia

Krwawe stolce u dzieci – silne krwawienie z przewodu pokarmowego

Silne krwawienia z przewodu pokarmowego mogą stanowić zagrożenie dla życia – utrata krwi może powodować wstrząs hipowolemiczny, który stanowi istotne zagrożenie. Krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego mają swoje źródło w przełyku, żołądku czy dwunastnicy. Krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego mają różne przyczyny. U niemowląt są to najczęściej choroba krwotoczna, martwicze zapalenie jelit, zaburzenia krzepnięcia, bakteryjne zapalenie jelit, wady naczyniowe czy skręt krezki jelita. U noworodków wśród najczęstszych przyczyn krwawień wymienia się zapalenie jelit o podłożu bakteryjnym, alergię pokarmową, zespół hemolityczno-mocznicowy, szczelinę odbytu, uchyłek Meckela, skręt krezki jelita, wgłobienie lub zdwojenie jelit. U starszych dzieci do około 3. r. ż. głównymi przyczynami są zaparcia, zapalenia jelit, szczeliny odbytu, polipy a nawet guzki w okolicy odbytu. U starszych dzieci pojawiają się również toksyczne uszkodzenia jelit czy nieswoiste zapalenia jelit. Smoliste stolce czy stolce z widoczną krwią w kolorze żywej czerwieni sugerują krwawienie z dolnej części układu pokarmowego. Intensywne krwawienie może prowadzić do zaburzeń świadomości i przyspieszenia tętna.

Krwawe stolce u dzieci – rola wywiadu lekarskiego

Wywiad lekarski i badanie w gabinecie pozwolą na postawienie diagnozy. Wywiad lekarski powinien uwzględnić charakter stolców, okoliczności wystąpienia, intensywność krwawienia, dodatkowe objawy i choroby współistniejące. W przypadku krwawienia niezbędne jest podjęcie odpowiednich kroków – w przypadku silnego krwawienia konieczna może być hospitalizacja celem ustabilizowania stanu pacjenta i podjęcie niezbędnych działań, pozwalających na wskazanie przyczyny wystąpienia krwawienia i podjęcie odpowiedniego leczenia. Ostateczne ustalenie przyczyny krwawienia może wymagać przeprowadzenia gastroskopii, kolonoskopii, laparatomii, laparoskopii bądź badania scyntygraficznego z użyciem krwinek czerwonych znakowanych izotopem technetu. W przypadku dzieci, u których przyczyną pojawienia się krwi, jest zaparcie, należy usunąć zalegające masy kałowe, np. poprzez wlewkę doodbytniczą (na IP w szpitalu), a następnie wdrożyć odpowiednie postępowanie dietetyczne i farmakologiczne. Pamiętajmy, że każde krwawienie z przewodu pokarmowego u dziecka wymaga konsultacji lekarskiej i przeprowadzenia szczegółowych badań. 

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: