Lekkie przeziębienie u dziecka w większości przypadków nie wymaga interwencji ze strony pediatry. W sytuacji gdy objawy nie ustępują, a nasza pociecha czuje się coraz gorzej powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet lekkie przeziębienie należy leczyć (choćby domowymi sposobami) gdyż może się z niego rozwinąć poważna choroba. Jak dbać o dziecko podczas przeziębienia?
Spis treści:
Do czego może doprowadzić nieleczone przeziębienie?
Dzieci w okresie jesienno-zimowym są bardzo podatne na przeziębienia. W przedszkolu czy w szkole wystarczy by jedno dziecko było chore bądź przeziębione a reszta zaraża się od niego.
Pamiętajmy o tym, że nie leczone przeziębienie może doprowadzi do poważnych chorób w tym:
- zapalenia zatok,
- zapalenia płuc,
- zapalenia oskrzeli.
Przeziębienie u dziecka, fot. panthermedia
Objawy przeziębienia
W początkowej fazie przeziębienia możemy zauważyć u dziecka:
- kaszel suchy, który z czasem zamienia się na mokry. Warto podawać dziecku leki wyksztuśne (gdy nie może odkaszlnąć) bądź przeciwkaszlowe (gdy nie zamyka mu się buzia). Dostępne są one w aptekach. Jeśli jednak kaszel nie ustępuje a nasza pociecha dusi się czy ma odruchy wymiotne powinniśmy skontaktować się z pediatrą
- katar to objaw, który zawsze towarzyszy przeziębieniu. Wywołują go wirusy, które prowadzą do rozwoju stanu zapalnego. Na katar dzieciom najbardziej pomagają inhalacje, nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa pociecha (także tego, w którym śpi), nacieranie pleców oraz klatki piersiowej maściami rozgrzewającymi. W większości przypadków katar ustępuje po około tygodniu.
- ból gardła bardzo często towarzyszy dzieciom podczas przeziębienia. Można podawać im tabletki do ssania, robić okłady z liści kapusty, które działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.
- podwyższona temperatura bądź gorączka. Dziecku należy podawać leki zbijające temperaturę. W sytuacji gdy będzie ona bardzo wysoka a po podaniu leków nie będzie ulegała obniżeniu należy zgłosić się do lekarza.
Przeziębienie nie stanowi zagrożenia dla dziecka, w sytuacji gdy objawy nie będą ustępowały należy zgłosić się do pediatry. Pamiętajmy o tym, że przenoszone przeziębienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych dziecka.