Reklama:

Półpasiec u dzieci

Półpasiec u dzieci

PantherMedia

Wizyta położnej

Półpasiec, inaczej ziarnica, zaliczany jest do chorób zakaźnych, które wywołane są przez ten sam wirus co w przypadku ospy wietrznej (Herpesvirus varicella zoster). Po wyleczeniu ospy, wirus ten pozostaje w naszych zwojach nerwowych i niestety na skutek różnych czynników (osłabienie organizmu, choroby, ostre infekcje, stres) może ujawić się właśnie jako półpasiec.

Reklama:

Spis treści:

  1. Drogi zakażenia i czynniki sprzyjające rozwojowi półpaśca u dzieci
  2. Objawy półpaśca u dzieci
  3. Półpaciec – leczenie

Półpasiec może przyjmować różne formy, ale jego charakterystycznymi objawami jest wysypka oraz ból (często bardzo silny). W przypadku dzieci choroba ta zawsze wymaga leczenia podobnie jak w przypadku osób dorosłych i starszych.

Drogi zakażenia i czynniki sprzyjające rozwojowi półpaśca u dzieci

Wirusem półpaśca można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub drogą kropelkową. Co ważne, także wtedy gdy mamy kontakt z pacjentem chorym na ospę wietrzną.

Czynnikami mającym wpływ na rozwój półpaśca u dzieci są między innymi:

  • zaburzenia odporności,
  • choroba nowotworowa czy
  • stosowanie niektórych leków (np. kortykosterydów).

Objawy półpaśca u dzieci

W przypadku dzieci półpasiec w większości przypadków przebiega łagodnie. Uaktywnienie wirusa prowadzi do rozwoju stanu zapalnego nerwu czuciowego i skóry, która go unerwia. W konsekwencji tego pojawia się bardzo silny ból, który ma charakter piekący, kłujący lub szczypiący.

Leczenie półpaśca u dziecka, Objawy półpaśca u dziecka, Półpasiec u dziecka, Przyczyny półpaśca u dziecka
Półpasiec u dzieci, fot. panthermedia

Dodatkowo na skórze w miejscu bólu i jego okolicach po około trzech dniach pojawia się wysypka z pęcherzykami różnej wielkości. Zmiany te obejmują lewą bądź prawą stronę ciała (rzadko oby dwie). Mogą pojawić się na plecach, na boku, twarzy czy klatce piersiowej.

Pęcherze wypełnione są płynem i mają tendencję do swędzenia – nie wolno ich jednak rozdrapywać. Po pierwsze nie przynosi to ukojenia, po drugie może doprowadzić do podrażnień. Dziecko zatem należy bardzo pilnować. Zmianom skórnym oraz bólowi w ich okolicy towarzyszy bardzo często ból i zawroty głowy, temperatura, zmęczenie oraz ogólne rozbicie. Objawy te utrzymują się do około 4 tygodni.

Półpaciec – leczenie

Dziecko, u którego podejrzewamy półpasiec powinno zostać zbadane przez lekarza – pediatrę. Konieczne jest także włączenie odpowiedniego leczenia. Stosowane są płyny oraz maści na zmiany skórne, które mają działanie odkażające i łagodzące swędzenie. Konieczne jest także stosowanie środków przeciwbólowych (jest to zależne od wieku oraz wagi dziecka).

Środków tych nie wolno podawać bez konsultacji z lekarzem. Lekarz może także włączyć leki o działaniu przeciwwirusowym.

Leczenie półpaśca u dziecka, Objawy półpaśca u dziecka, Półpasiec u dziecka, Przyczyny półpaśca u dziecka
Półpasiec dziecięcy, fot. panthermedia

Pamiętajmy o właściwym ubiorze dla dziecka, zwłaszcza w okolicach bolesnych i zajętych przez pęcherzyki oraz o tym, iż dziecko powinno przebywać w ciepłym pomieszczeniu i właściwie się odżywiać.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: