Reklama:

Profilaktyka i leczenie chorób genetycznych

Ewa Chodkowska

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Profilaktyka i leczenie chorób genetycznych

PantherMedia

Genetyka, badanie DNA

Mimo, iż współczesna medycyna rozwija się w szybkim tempie to nadal nie wynaleziono skutecznych możliwości leczenia chorób genetycznych - dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Reklama:

Nie ma metod profilaktyki wobec aberracji chromosomowych i chorób monogenowych - nie potrafimy zapobiec urodzeniu się dzieci z tego typu chorobami. Przyczyną jest fakt, iż mutacje te są nowe i niemożliwe do wcześniejszego wykrycia, a tym samym do wcześniejszego przewidzenia. Choroby wieloczynnikowe stanowią potencjalnie najliczniejszą grupę chorób wobec których możliwa jest profilaktyka pierwotna. Poprzez poznanie czynników środowiskowych wyzwalających możliwości wystąpienia choroby, możliwe jest wyeliminowanie tych czynników oraz zmniejszenie częstości ich występowania.

Przykładem profilaktyki pierwotnej może być profilaktyka wad cewy nerwowej. W wyniku przeprowadzonych badań udowodniono, że przyjmowanie przez kobiety w okresie przedkoncepcyjnym oraz w 1. trymestrze ciąży kwasu foliowego zmniejsza aż o 70% ryzyko ponownego urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej.
 

Aberracje chromosomowe, Fenyloketonuria, Wady genetyczne

fot. pantherstock

Wobec aberracji chromosomowych i chorób monogenowych profilaktyka wtórna sprowadza się do wykonywania badań prenatalnych w rodzinach, w których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia choroby. Stosując różnorodne metody diagnostyczne można rozpoznać prenatalnie około 6% spośród ogółu chorób monogenowych. Ważnym elementem profilaktyki wtórnej są populacyjne programy badań przesiewowych noworodków w kierunku określonych chorób genetycznych, którymi najczęściej są choroby metaboliczne. Dzięki nim możliwe jest wczesne ustalenie i rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia.

W Polsce badania przesiewowe prowadzone są w kierunku fenyloketonurii i hipotyreozy. Są to badania biochemiczne umożliwiające wykrywanie osób chorych, a nie identyfikacje nosicieli zmutowanego genu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: