Reklama:

Rozszczep podniebienia u dziecka – metody leczenia, przyczyny

Rozszczep podniebienia u dziecka – metody leczenia, przyczyny

PantherMedia

Badanie niemowląt

Rozszczep podniebienia pojawia się na bardzo wczesnym etapie życia płodowego dziecka. Rozszczep może współtowarzyszyć innym schorzeniom. ale i może występować samodzielnie. Co wpływa na pojawienie się rozszczepu podniebienia? Jak można leczyć je leczyć?

Reklama:

Spis treści:

  1. Przyczyny wystąpienia rozszczepu podniebienia
  2. Objawy rozszczepu podniebienia
  3. Rodzaje rozszczepu podniebienia
  4. Leczenie rozszczepu podniebienia

Rozszczep twarzoczaszki występuje u 600 do 1000 żywo urodzonych dzieci (zestawienie obejmuje wszystkie możliwe rodzaje rozszczepu, uwzględniając rozszczep wargi, podniebienia itd.). Najczęściej występuje u Azjatów i Indian (1 przypadek na 500 urodzeń), a najrzadziej w populacji afrykańskiej (1 przypadek na 2500 żywych urodzeń). W Europie występuje z częstotliością 1 na 1000 żywych urodzeń.

Przyczyny wystąpienia rozszczepu podniebienia

Przyczyną pojawienia się rozszczepu podniebienia jest zazwyczaj wada genetyczna. Na skutek nieprawidłowego funkcjonowania genu/genów (głównie w obrębie genu FGFR1 i TGF-beta) dochodzi do niezrośnięcia się prawej i lewej części podniebienia.

Niestety, nieznane są dokładne uwarunkowania powodujące wystąpienie choroby. Jasne są jednak czynniki zewnętrzne, które mają wpływ na ciężarną, a tym samym na rozwijające się dziecko. Wśród nich wymienia się m.in. alkoholizm czy uzależnienie od tytoniu i narkotyków. Inną z przyczyn może być niedożywienie. Mowa tu przede wszystkim o drakońskich dietach, które mimo ciąży bywają stosowane przez kobiety. Ważną rolę w pojawieniu się rozszczepu podniebienia przypisuje się niedoborom witamin, mikroelementów, a przede wszystkim kwasu foliowego, który, jak wiadomo, odpowiada za prawidłowy rozwój cewy nerwowej.

Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia rozszczepu podniebienia u dziecka są choroby, jakie przechodzi ciężarna, zwłaszcza ospa bywa bardzo niebezpieczna dla rozwoju dziecka. Innymi czynnikami jest oddziaływanie niektórych leków i problemy z krwawieniami wewnątrzmacicznymi. 

Dziecko, Geny, Operacja, Rozszczep podniebienia, Wada

Rozszczep podniebienia u dzieci, fot. panthermedia

Objawy rozszczepu podniebienia

To, że dziecko ma rozszczep podniebienia, nie musi być wizualnie uwidocznione na twarzy dziecka. Chorobie nie zawsze towarzyszy bowiem uwidaczniający się rozszczep wargi. Objawy rozszczepienia podniebienia są widoczne w jamie ustnej. Pojawienie się ww. wady rozwojowej powoduje problemy z odżywianiem, trudności w ssaniu, wpływa na zaburzenia mowy i artykulacji.

Rodzaje rozszczepu podniebienia

Rozszczep może dotyczyć nie tylko podniebienia, ale też dotykać również warg lub warg i podniebienia jednocześnie. Ze względu na rodzaje rozszczep możemy podzielić na:

  • rozszczep podniebienia miękkiego i języczka,
  • rozszczep podniebienia miękkiego i twardego (częściowy bądź całkowity),
  • rozszczep podniebienia miękkiego, twardego wraz z rozszczepem wargi i wyrostka zębodołowego (jednostronny lub obustronny),
  • ozszczep wargi i wyrostka zębodołowego,
  • rozszczep wargi.

Leczenie rozszczepu podniebienia

Leczenie oparte jest na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego. W zależności od zaawansowania wady zespół lekarzy może zdecydować o przeprowadzeniu kilku operacji. Zabiegi wykonywane są zazwyczaj pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia dziecka. Pamiętajmy, że dziecko, które borykało się z wymienioną wadą rozwojową, powinno znaleść się pod opieką logopedy. Zaprezentuje on zarówno dziecku, jak i rodzicom prawidłowe ćwiczenia, które przed i po operacji pozwolą na właściwe funkcjonowanie aparatu mowy.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: