Reklama:

Różyczka – objawy, rozpoznanie i przebieg

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Różyczka – objawy, rozpoznanie i przebieg

ojoimages

Wizyta u pediatry

Różyczka jest chorobą wieku dziecięcego należącą do grupy chorób zakaźnych. Jest wywoływana przez wirus różyczki czyli wirus z grupy RNA. Choroba ta charakteryzuje się umiarkowanymi objawami w obrębie górnych dróg oddechowych, powiększeniem węzłów chłonnych oraz plamisto-grudkowatą wysypką na skórze.

Reklama:

Spis treści:

  1. Objawy różyczki
  2. Przebieg różyczki
  3. Rozpoznanie różyczki

Objawy różyczki

Przebycie różyczki daje najczęściej trwałą odporność, stąd kobieta, która różyczkę przeszła, przekazuje swoje przeciwciała dziecku w pierwszych 6 miesiącach jego życia. Nie bez znaczenia pozostają tu również szczepienia ochronne. Należy również pamiętać, iż różyczka jest chorobą bardzo zaraźliwą.

Pierwsze objawy różyczki (tzw. objawy zwiastunowe) to powiększenie węzłów chłonnych zausznych, tylnych szyi oraz potylicznych. Zmiany te jednak zdecydowanie częściej występują u dorosłych niż u dzieci, jednak żadna inna choroba nie powoduje tak znacznego powiększenia podanych grup węzłów chłonnych. [1]

Limfadenopatia (czyli patologia węzłów chłonnych objawiająca się ich powiększeniem) [2] występuje na około 24 godziny przed wystąpieniem wysypki i utrzymuje się przez około tydzień.

Przebieg różyczki

Pełnoobjawowo różyczka występuje w postaci plamistej wysypki, czasem o charakterze grudkowatym. W ciągu doby obejmuje całe ciało, omijając jedynie doły łokciowe i podkolanowe. U niektórych chorych obserwuje się nieznaczne swędzenie. [3] Najczęściej wysypka rozpoczyna się na twarzy, skąd rozprzestrzenia się na całe ciało. Z twarzy też najszybciej znika, utrzymując się dłużej na kończynach. Gorączka towarzyszy przede wszystkim rozwojowi wysypki – kiedy wysypka się już w pełni rozwinie, gorączka spada. [4] Plamista wysypka pozostaje na skórze przez około 2-3 dni po czym znika, nie pozostawiając śladów.

Objawy różyczki u dziecka, Przebieg różyczki u dziecka, Różyczka u dziecka
Różyczka, fot. panthermedia

Wysypka różyczkowa może mieć również inne objawy towarzyszące takie jak:

  • zapalenie spojówek bez uczucia światłowstrętu,
  • podwyższona temperatura ciała (do około 38,5°C),
  • powiększenie śledziony 
  • stany zapalne, szczególnie niewielkich stawów (np. u rąk) występujące zwłaszcza u starszych dziewczynek.

Dolegliwości te, po kilku dniach znikają, bez niesienia za sobą powikłań.

Rozpoznanie różyczki

Badania jakie wykonuje się by zdiagnozować różyczkę to:

  • badania krwi (morfologia krwi, gdzie stwierdza się obniżenie liczby płytek krwi oraz podwyższenie odsetka krwinek plazmatycznych),
  • wymaz z nosogardła w celu wyizolowania wirusa,
  • jak również wyizolowanie wirusa z moczu.
  • wykonuje się również badania serologiczne polegające na określeniu obecności przeciwciał w klasie IgM i IgG. [5]

Należy pamiętać, że wirus różyczki przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka. Organizm pozostaje zakażony na 7 dni przed wystąpieniem wysypki oraz 14 dni po jej ustąpieniu. Okres inkubacji tego wirusa wynosi 18 dni.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: