Reklama:

Suplementacja witaminy D w okresie wiosennym

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Suplementacja witaminy D w okresie wiosennym

panthermedia

Witamina D

Suplementacja witaminy D kojarzy się nam przede wszystkim z okresem jesienno-zimowym. Nie powinniśmy jednak zapominać o suplementacji witaminą D również w okresie wiosennym, a niekiedy i latem.

Reklama:

Dlaczego witamina D jest ważna?

Witamina D zaliczana jest do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Pełni ona bardzo ważną rolę w organizmie – bierze udział w procesach wchłaniania wapnia i fosforu, co prowadzi do właściwego rozwoju kości. Dodatkowo witamina D wpływa pozytywnie na zapobieganie nadciśnieniu, chorobom serca, alergii, anemii czy cukrzycy. Co ważne zarówno nadmiar, jak i niedobór tej witaminy może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Niedobór witaminy D objawia się przede wszystkim bólami kości, szybkim przemęczaniem się, pojawianiem się chorób przyzębia, nadciśnieniem, niedowagą, spadkiem odporności. Niedobór witaminy jest szczególnie groźny dla dzieci i niemowląt – mogą pojawiać się problemy ze zrastaniem ciemiączka, krzywicą żeber czy nieprawidłości w rozwoju kości czaszki.

Jak suplementować witaminę D

Zalecana dawka dla noworodków i niemowląt: niemowlęta karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym 400 IU/dobę. Małe dzieci są szczególnie podatne na niedobór witaminy D, w związku z czym w okresie wiosennym, kiedy ekspozycja na słońce nie jest wystarczająca, należy suplementować witaminę D. Przed zwiększeniem jej podaży swojemu dziecku skonsultuj się z pediatrą. Nadmiar witaminy D również nie wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Zalecenia ogólne dotyczące suplementacji wiatminy D:

       NOWORODKI DONOSZONE I NIEMOWLĘTA

  • 0-6 miesięcy: 400 IU/dobę od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu karmienia,
  • 6-12 miesięcy: 400-600 IU/dobę zależnie od dobowej ilości witaminy przyjętej z pokarmem.

DZIECI (1-10 LAT)

• u dzieci zdrowych przebywających na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez co najmniej 15 minut w godzinach od 10.00 do 15.00 bez kremów z filtrem w okresie od maja do września suplementacja nie jest konieczna, choć wciąż zalecana i bezpieczna,

• jeżeli powyższe warunki nie są spełnione, zalecana jest suplementacja w dawce 600-1000 IU/dobę, w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok.

fot. panthermedia

MŁODZIEŻ (11-18 LAT)

 • u zdrowych nastolatków przebywających na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez co najmniej 15 minut w godzinach od 10.00 do 15.00 bez kremów z filtrem w okresie od maja do września suplementacja nie jest konieczna, choć wciąż zalecana i bezpieczna,

• jeżeli powyższe warunki nie są spełnione, zalecana jest suplementacja w  dawce 800-2000 IU/dobę, w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
układanie włosów
Czym najczesciej układacie swoje włosy? Myślę nad zakupem prostownicy, fajnie jakby pozwoliła na kręcenie włosów, znacie jakieśf ane modele
Reklama:
Reklama: