Reklama:

Szkarlatyna znów wśród Polskich dzieci!

Szkarlatyna znów wśród Polskich dzieci!

PantherMedia

Hospitalizacja dzieci

Szkarlatyna kojarzy się nam z chorobą zamierzchłych czasów. Jednak w ostatnim czasie odnotowano wzrost zachorowalności wśród dzieci. Jakie są objawy szkarlatyny i jak ją leczyć, znajdziecie w poniższym poradniku.

Reklama:

Szkarlatyna czyli płonica

Szkarlatyna nazywana jest również płonicą . Tuż przed II Wojną  Światową uważana była za jedną z najcięższych chorób dziecięcych, często prowadzących do śmierci. W tamtym czasie, śmiertelność wynosiła ponad 25%! Obecnie, śmiertelność szacuje się na poziomi e 1%.

Źródło zakażenia

Źródłem zakażenia, jest człowiek zainfekowany przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A, które wytwarzają tzw. Toksynę erytrogenną. Za najniebezpieczniejszego gronkowca uznawany jest Streptococcus pyogenes.

Przebieg

Od momentu zainfekowania, do pojawienia się pierwszych objawów mija około 3 dni. Początek choroby charakteryzuje się ostrym przebiegiem, któremu towarzyszy bardzo wysoka temperatura, sięgająca 400C.  Osoba zainfekowana odczuwa ogólne „rozbicie”, któremu towarzyszą silne bóle brzucha, nudności, wymioty. Migdałki gardłowe są powiększone, żywoczerwone, często oblepione białym nalotem. Niekiedy występuje również ropna angina, kiedy to łuki podniebienne stają się żywoczerwone, przekrwione. Kolejnym, ważnym objawem jest powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, które stają się „ruchliwe” (można wyczuć ich „ruch” pod wpływem ucisku dłonią).  Następnie, na skórze pojawia się charakterystyczna drobnoplamista, czerwona wysypka. Wysypka pojawia się przede wszystkim w miejscach fizjologicznych zagięć ciała (łokcie, pod kolanami),  oraz w miejscach o zwiększonej ciepłocie- plecy, pośladki.  Skóra na policzkach staje się zaczerwieniona. Po około 3 dniach pojawiają się kolejne objawy- grubopłatowe łuszczenie się skóry na dłoniach i stopach.

Leczenie

Standardowo, do leczenia płonicy stosuje się penicylinę lub jej pochodną- fenoksymetylopenicylinę.  Jako alternatywę do leczenia penicyliną, stosuje się również cefalosporyny.

Możliwe powikłania

Powikłania szkarlatyny dzielone są na wczesne oraz późne. Do wczesnych powikłań zalicza się ropne zapalenie węzłów chłonnych,  często towarzyszą mu powstające przetoki. Częstym powikłaniem jest zapalenie ucha środkowego oraz zapalenia kłębuszkowe nerek. Powikłaniem późnym bywa tzw. Gorączka reumatyczna, prowadząca do wad serca

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: