Jakie są naturalne sposoby na kaszel naszych pociech?
Spis treści:
Na kaszel mokry
Odwar z liści podbiału jest doskonałym ziołowym lekiem ułatwiającym odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Zalej pół łyżki liści szklanką wody o temperaturze pokojowej, podgrzewaj przez pół godziny pod przykryciem, a następnie odcedź.
3-5 kropel anyżowego olejku eterycznego, podawanego na łyżce cukru 2-3 razy dziennie, pomoże w wyleczeniu mokrego kaszlu.
Nie należy podawać go niemowlętom.
Syropy zawierające wyciąg z tymianku także mają działanie wykrztuśne.
Na kaszel suchy
- Syropy prawoślazu i z babki lancetowatej łagodnie hamują napady suchego kaszlu. Są przy tym bezpieczne dla dzieci i osób z chorobami żołądka.
- Pamiętajmy, żeby ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących dawek, w jakich przyjmujemy te farmaceutyki.
- Znanym domowym sposobem na złagodzenie suchego kaszlu jest picie wywaru z imbiru. Wystarczy pokroić kawałek imbiru, zalać dwiema szklankami wody i gotować na małym ogniu przez około 20 minut. Posłodzony miodem płyn pijemy dwa razy dziennie.
- Siemię lniane z miodem także likwiduje łagodny kaszel. Zalewamy łyżeczkę siemienia szklanką wody, gotujemy przez ok 12 min. słodzimy miodem do smaku. Tak sporządzony napój pijemy rano i wieczorem.
Metody na kaszel, fot. panthermedia
Na początku infekcji zwykle jest to kaszel suchy i męczący, nie oczyszcza oskrzeli, a tylko drażni gardło. Trzeba wiec jak najszybciej sprawić, by zamienił się w kaszel mokry, z odkrztuszaniem wydzieliny, co prowadzi do wyzdrowienia.
Pomocny w tym może być napój z siemienia lnianego (łyżeczkę siemienia zalej szklanka wody, gotuj ok. 10 minut, przecedź, dodaj łyżkę miodu i pij 2 razy dziennie).
Gdy kaszel zamieni się w mokry, sięgnij po środki, które ułatwiają oczyszczenie oskrzeli.
Doskonale sprawdza się w tym syrop z cebuli (pokrój 2-3 cebule, ułóż je w słoiku warstwowo, oddzielając kolejne warstwy łyżką cukru lub miodu, odstaw na parę godzin w cieple miejsce, pij po łyżce syropu 3 razy dziennie).
Wykrztuśnie działa tez napar z kopru włoskiego z dodatkiem łyżeczki miodu.
Pamiętaj, że środki pobudzające produkcje wydzieliny i jej odkrztuszanie zażywa się na 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka, w przeciwnym razie kaszel może utrudniać zaśniecie.