Reklama:

Wpływ wychowania na zaburzenia lękowe u dzieci

Anna Malek

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Wpływ wychowania na zaburzenia lękowe u dzieci

medforum

Kłótnia między rodzicami

Zaburzenia lękowe są jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Niestety mogą dotyczyć również dzieci. Czy sposób wychowania może przyczyniać się do ich powstawania?

Reklama:

Pomimo, iż uczucia niepokoju doznaje każdy, nasilony lęk, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie człowieka, kwalifikowany jest jako jednostka chorobowa. Zaburzenia lękowe to przedłużające się stany lękowe, które wpływają negatywnie na wszystkie sfery życia: rodzinną, zawodową i towarzyską. Możemy wśród nich wyróżnić:

  • fobie,
  • panikę,
  • zgeneralizowane zaburzenia lękowe,
  • natręctwa,
  • zaburzenia pourazowe.

Źródła lęku u dzieci

Wraz z rozwojem dziecka, zmieniają się dominujące źródła lęku. W wieku 6 miesięcy dziecko boi się nagłych bodźców, takich jak: utrata bezpiecznej podpory ciała czy głośny dźwięk. U dwulatków lęk ma głównie podłoże słuchowe: grzmot, krzyk, odkurzacz. Dziecko 3-letnie boi się najczęściej obcych miejsc i ludzi, ciemności oraz zwierząt. Najwięcej źrodeł lęku pojawia się jednak w wieku przedszkolnym, co związane jest z silnie rozwijającą się wyobraźnią. Po wkroczeniu w wiek szkolny, lęki związane są z sytuacjami społecznymi: samooceną, osiągnięciami czy też własnym wyglądem.


fot. pantherstock

Objawy zaburzeń lękowych u dzieci

Dzieci nie są w stanie rozpoznać ani zakomunikować przedłużającego się lęku. Jego sygnały są jednak łatwe do zaobserwowania przez rodziców lub opiekunów. Są to między innymi liczne objawy somatyczne: bóle głowy, bóle brzucha, biegunki, wymioty, zawroty głowy a nawet omdlenia. Dziecko ma zaniżoną samoocenę i często rozmyśla nad sytuacjami dnia codziennego, obawiając się porażki lub nieszczęścia. Często występujacym objawem są również zaburzenia snu, np. powtarzające się koszmary senne.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

4 Lacti Baby. Weź udział w QUIZie i wygraj atrakcyjne nagrody
4 Lacti Baby w postaci kropli doustnych zalecany do stosowania dla osób dorosłych, dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia. Probiotyk ten dostępny jest w kroplach łatwych do podania. 4 Lacti ...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Reklama:
Reklama: