Reklama:

Zapalenie zatok przynosowych - rodzaje i klasyfikacja

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zapalenie zatok przynosowych - rodzaje i klasyfikacja

Panthermedia

Dziecko borykające się z grypą

Zapalenie zatok przynosowych jest procesem postępującym i obejmującym błony śluzowe nosa oraz przynajmniej jedną z zatok przynosowych. Eksperci wskazali na kryteria diagnostyczne, które muszą zostać spełnione by schorzenie zostało stwierdzone. Należą do nich objawy, początek ich wystąpenia oraz czas ich trwania.

Reklama:

Rok 2005, po raz pierwszy przyniósł publikację europejskiego konsensusu zapaleń zatok przynosowych i polipów nosa, który przygotowany został przez ekspertów Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej. Celem ich pracy było przygotowanie odpowiednich zaleceń diagnostycznych i terapeutycznych, opartych na dowodach i faktach. Efekt ich pracy zawarty w wyżej wymienionej publikacji został potwierdzony przez Europejskie Towarzystwo Rynologiczne, które to w 2007 roku dokonało jego aktualizacji.

Objawy

Zapalenie zatok przynosowych jest postępującym stanem zapalnym błon śluzowych nosa oraz przynajmniej jednej zatoki przynosowej.

Objawami klinicznymi definiującymi zapalenie zatok są:

  • niedrożność nosa,
  • wydzielina znajdująca się w jamach nosa lub w tylnej ścianie gardła,
  • zaburzenia węchu,
  • uczucie pełności w obrębie twarzy z towarzyszącym bólem,
  • zmiany w badaniu endoskopowym oraz w badaniu tomografem komputerowym.

Podział zapalenia zatok

Głównym podziałem zapalenia zatok, jest podział na zapalenie ostre i przewlekłe.

W przypadku ostrego zapalenia zatok, możemy mówić o nagłym początku dwóch lub więcej objawów, takich jak:

  • zaburzenia drożności nosa,
  • obecność wydzieliny w jamach nosowych w gardle,
  • ból w okolicach twarzy,
  • zaburzenia bądź utrata węchu utrzymujące się powyżej 12 tygodni.

Bardzo istotny w rozpoznaniu jest wywiad w kierunku alergii czyli pytania dotyczące takich objawów jak: swędzenie nosa i oczu, kichanie, wodniste katary, łzawienie. W danym przedziale czasowym epizody ostrego zapalenia zatok mogą się powtarzać, jednak by zdiagnozować ostre, nawracające zapalenie zatok, konieczne jest całkowite wyzdrowienie pomiędzy epizodami.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych diagnozuje się na podstawie objawów, takich jak w przypadku ostrego zapalenia zatok, z tą jedna różnicą, że pomiędzy epizodami ostrego zapalenia zatok, stan błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, nie ulega całkowitemu wyzdrowieniu.

Poza tymi dwoma typami zapaleń zatok, można mówić jeszcze o zapaleniach zatok przeziębieniowych/wirusowych, trwających do 10 dni, oraz o zapaleniach zatok nie wirusowych, gdzie objawy nasilają się około 5 dnia jednak trwają krócej niż 12 tygodni.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: