Reklama:

Zaparcia u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby radzenia

Zaparcia u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby radzenia

PantherMedia

Brzuszek dziecka

Ból brzuszka, dyskomfort, płaczliwość – to pierwsze objawy mogące sugerować, że nasz maluch boryka się z zaparciem. Jeśli nie oddaje stolca – tym bardziej możemy przypuszczać, że pojawił się problem i należy zareagować.

Reklama:

Spis treści:

  1. Zaparcia u dzieci
  2. Zaparcia u dzieci – objawy
  3. Zaparcia u dzieci – kryteria rozpoznania
  4. Zaparcia u dzieci – domowe sposoby
  5. Zaparcia u dzieci – kiedy należy zwrócić się do lekarza?

Zaparcia u dzieci

O zaparciach u dzieci mówimy wtedy, gdy stolec oddawany jest rzadziej niż co 3 dni lub wypróżnienie wymaga dużego wysiłku  ze strony dziecka. Zaparcia uważane są za jedną z najczęściej występujących dolegliwości u dzieci, dotykając nawet 10% maluchów. W czasie zaparć może występować uczucie niecałkowitego wypróżnienia, a oddane stolce są twarde i zbite. Mogą pojawić się otarcia śluzówki odbytu oraz krwawienia. Zaparcia można podzielić na 2 główne grupy – tzw. czynnościowe lub organiczne, wywołane przez różne schorzenia (np. niedoczynność tarczycy, alergię, mukowiscydozę). Szacuje się, że ponad 90% zaparć wynika właśnie z zaburzeń czynnościowych, na które mogą mieć wpływ np. zła dieta, poddenerwowanie i sytuacje stresogenne. Nieprawidłowa dieta może przyczynić się do powstawania przewlekłych zaparć, w takim wypadku niezbędne jest konsultowanie się z lekarzem specjalistą. 

Zaparcia u dzieci – objawy

Niepokojącymi objawami, sugerującymi, że mamy doczynienia z zaparciem u dziecka, są:

  • długie odstępy czasu między jednym a drugim wypróżnieniem (nawet kilka dni),
  • ból przy oddawaniu stolca,
  • twarda, zbita konsystencja stolca,
  • krew po oddaniu stolca, pojawiająca się na skutek podrażnienia śluzówki odbytu przez zbitą, twardą masę kałową.

Zaparcia u dzieci – kryteria rozpoznania

Kryteria rozpoznania zaparcia u dzieci do lat 4 i od lat 4 są różne, i opisują je tzw. IV Kryteria Rzymskie. W przypadku dzieci do 4. roku życia o zaparciu mówimy, gdy przez co najmniej miesiąc (co najmniej 1 raz w tygodniu) wystąpią co najmniej 2 z wymienionych objawów:

  • nie więcej niż 2 wypróżnienia w tygodniu,
  • co najmniej 1 raz na tydzień popuszczenie stolca,
  • przetrzymywanie stolca,
  • obfite, zbite masy kałowe,
  • bolesne wypróżnienia,
  • nieproporcjonalnie duże stolce.

U dzieci powyżej 4. roku życia i u młodzieży o zaparciu mówimy, gdy co najmniej przez miesiąc (co najmniej 1 raz w tygodniu) występują co najmniej 2 z poniższych objawów:

  • nie więcej jak 2 oddane stolce w tygodniu,
  • co najmniej 1 epizod popuszczenia stolca,
  • wstrzymywanie stolca,
  • stolce o dużej objętości,
  • ból brzucha,
  • uczucie obecności mas kałowych w jelicie.

Ból brzucha, Dziecko, Problem z wypróżnianiem, Zaparcie

Zaparcia u dzieci, fot. panthermedia

Zaparcia u dzieci – domowe sposoby

Zastosowanie czy to leków, czy domowych sposobów na zwalczanie zaparć uwarunkowane jest przede wszystkim wiekiem dziecka. U noworodków i niemowląt, które nie mogą się wypróżnić, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą i pod żadnym pozorem nie podawać dziecku żadnych leków bez nadzoru lekarskiego. W przypadku starszych dzieci warto spróbować podać owoce, takie jak świeże jabłko czy suszone śliwki/kompot ze śliwki, które znane są z pobudzania perystaltyki jelit. Warto przemyśleć, czy dieta dziecka bogata jest w związki, które pomagają regulować pracę jelit – produkty pełnoziarniste, bogate w błonnik. Dodatkowo należy wprowadzić większą ilość płynów w diecie dziecka – płyny rozrzedzają treść jelitową, dzięki czemu ułatwiają wypróżnienie. U starszych dzieci można pomyśleć o wdrożeniu aktywności fizycznej, która również sprzyja polepszeniu perystaltyki jelit. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, proponuje się podać syrop bazujący na laktulozie. Jakie produkty należy ograniczyć lub wykluczyć, gdy dziecko zmaga się z zaparciami? Na pewno należy wyeliminować słodycze, ograniczyć cukier, biały ryż, banany, jasne pieczywo, produkty tłuste i smażone, słodkie napoje gazowane i niegazowane. Warto włączyć kefiry, maślanki, jogurty naturalne i siemienie lniane. 

Zaparcia u dzieci – kiedy należy zwrócić się do lekarza?

Jeśli zaparcie dotyka małego dziecka – warto szybko zasięgnąć porady lekarza. W przypadku zatwardzenia, na które nie działają leki ani domowe sposoby oraz dodatkowo pojawiają się:

  • ból brzucha,
  • gorączka,
  • krew w stolcu,
  • wzdęcie brzucha,
  • bóle odbytnicy.

Konieczne skontaktuj się z lekarzem, ponieważ niezbędne będzie wdrożenie specjalistycznego leczenia. W przypadku nawracających zaparć, zwłaszcza u małych dzieci, warto zastanowić się, czy problem nie leży po stronie emocjonalnej. Małe dzieci – uczęszczające do żłobka czy przedszkola – niejednokrotnie bardzo przeżywają zmianę w swoim życiu, jaką jest wkroczenie w „inny świat”, przez co reagują, mając problemy z wypróżnianiem. Niekiedy niezbędne może być skontaktowanie się z psychologiem, który pomoże rozwiązać problem.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: