Reklama:

Astma oskrzelowa - jaki inhalator wybrać?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Astma oskrzelowa - jaki inhalator wybrać?

Ojoimages

Astma u dzieci

Podstawą leczenia astmy oskrzelowej jest przewlekłe podawanie leków kontrolujących przebieg choroby. Jako leki pierwszego rzutu najczęściej stosuje się preparaty glikokortykosterydów (GKS), a preferowaną drogą podawania jest droga wziewna.

Reklama:

Astma oskrzelowa - Objawy i przebieg

Wziewne podawanie leku jest bardzo korzystne dla dziecka chorego na astmę, ponieważ tak podany lek działa przede wszystkim miejscowo. Ryzyko działań ubocznych jest minimalne, ponieważ dawka podana wziewnie jest dużo niższa od dawek podawanych doustnie, a wchłanianie leku z dróg oddechowych jest wyraźnie mniejsze niż wchłanianie po podaniu doustnym. Przy przewlekłym stosowaniu leków wziewnych krytycznie ważne jest prawidłowe podawanie leku, to znaczy dobranie inhalatora odpowiedniego do wieku i umiejętności dziecka, a także wyszkolenie dziecka i rodziców w prawidłowej technice inhalacji.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Specjalistyczne ośrodki alergologii i pulmonologii dziecięcej dysponują modelami różnych inhalatorów oraz materiałami szkoleniowymi opisującymi prawidłową technikę inhalacji. Nie wstydź się zapytać lekarza lub pielęgniarkę o szczegóły techniczne wykonywania inhalacji! Błędy w podawaniu leku są jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzeń w leczeniu dziecka z astmą. Szkolenia w tym zakresie oferuje też wiele firm produkujących inhalatory oraz stowarzyszenia rodziców dzieci chorych na astmę.

Astma oskrzelowa - Leczenie

Ogólna zasada podawania leków wziewnych u dzieci jest taka, że nie wolno podawać preparatu bezpośrednio z inhalatora do ust. Praktycznie żadne dziecko nie potrafi tak skoordynować inhalacji z wdechem, żeby skutecznie dokonać inhalacji z dozownika ciśnieniowego. Lek musi trafić do oskrzeli, a nie do ust! Urządzeniami umożliwiającymi skuteczne dostarczenie leku do dróg oddechowych są przystawki lub specjalne dozowniki i maski twarzowe. U dziecka poniżej 4 roku życia bezwzględnie zaleca się stosowanie przystawki („przedłużacza”) z maską twarzową.

U niemowląt najlepsza jest miękka maska, szczelnie obejmująca usta i nos (np. Babyhaler). U dzieci powyżej 1 roku życia może to być gumowa maska twarzowa, a od 4 roku życia przedłużacz z ustnikiem zamiast pełnej maski.

Małe dzieci nie potrafią używać inhalatorów, w których dozownik jest aktywowany wdechem. Z tego powodu do 6 roku życia zaleca się stosowanie wyłącznie inhalatorów ciśnieniowych (tzw. MDI). Dzieci w wieku powyżej 6 lat zwykle potrafią już wykonać bardziej skomplikowane procedury podawania leku. W tej grupie wiekowej można wypróbować inhalatory suchego proszku (tzw. DPI) lub inhalatory z dozownikiem aktywowanym przez głęboki wdech pacjenta. Jeżeli dziecko nie radzi sobie z nowymi postaciami leku zawsze można oczywiście wrócić do standardowego dozownika MDI z przedłużaczem i maską lub ustnikiem. Najpopularniejsze w naszym kraju przystawki do inhalatorów to: Babyhaler, Volumatic, Aeroscopic i Nebuhaler.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: