Alergeny roztoczy kurzu domowego są ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost nadreaktywności oskrzeli i nasilenie objawów astmy.
Astma oskrzelowa - Objawy i przebieg
Roztocza kurzu domowego są obecne praktycznie w każdym mieszkaniu. Alergizujące dla dzieci z astmą są wysuszone odchody roztoczy, które unoszą się w powietrzu i są inhalowane do dróg oddechowych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Przy okazji wizyty w Poradni poproś o wykonanie u dziecka badania spirometrycznego. Jest to dobry wskaźnik stopnia nasilenia nadreaktywności oskrzeli, a co za tym idzie nasilenia astmy oskrzelowej. Kontrolna spirometria po podjęciu działań eliminujących roztocza pozwoli na ocenę skuteczności podjętej interwencji.
Astma oskrzelowa - Leczenie
Zwykle nie da się całkowicie wyeliminować roztoczy z pomieszczeń domowych, ale istnieje wiele możliwości radykalnego zmniejszenia ich populacji. Do takich zalecanych działań należą:
- usunięcie z domu wyposażenia gromadzącego kurz, takiego jak dywany, wykładziny dywanowe, grube zasłony i meble tapicerowane,
- meble i wyposażenie, którego nie można usunąć (np. kołdry i poduszki) należy powlekać dostępnymi w handlu specjalnymi pokrowcami o bardzo gęstej tkaninie – nieprzepuszczalnymi dla roztoczy,
- unikanie gromadzenia pluszowych zabawek. Obecne w domu pluszaki należy często prać w gorącej wodzie; przechowywać je w zamkniętych szafkach,
- pościel prać jak najczęściej (nawet 1x w tygodniu), w temperaturze co najmniej 60 stopni. W zimie - przy dużym mrozie - okresowo wystawiać pościel na zewnątrz w celu „przemrożenia”
- stosowanie wysokiej klasy odkurzaczy z filtrami przeciwpyłkowymi. Filtry i worki do odkurzacza należy zmieniać jak najczęściej
- okresowe stosowanie w domu aerozoli ze środkami roztoczobójczymi (dostępne bez recepty preparaty np. Allergoff, Alertex, Acarosan)