Białaczki są najczęstszymi nowotworami złośliwymi wieku dziecięcego. Wywodzą się z układu krwiotwórczego i pierwotnie zajmują szpik kostny. Istnieją różne typy białaczek. U dzieci dominują ALL ostre białaczki limfoblastyczne, na które chorują głównie dzieci poniżej 15 roku życia.
Objawy i przebieg białaczki u dzieci
Wywiad objawów białaczki może być krótki (ok. 2-6 tygodni), a początek podstępny. Białaczka może mieć też ostry początek – rozpoczynać się anginą, wysoką gorączką, owrzodzeniami w jamie ustnej. Dziecko może stać się apatyczne, osłabione, blade.
Mogą wystąpić stany pod – i gorączkowe, krwawienie z nosa, z jamy ustnej, przewodu pokarmowego. Czasem dzieci zaczynają skarżyć się na bóle brzucha, bóle kończyn, bóle głowy. Bardzo istotne są pojawiające się czasem wybroczyny, skłonność do siniaczeń. Trzeba zwrócić także uwagę na powiększenie węzłów chłonnych głównie szyjnych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć białaczkę u dzieci
W każdej sytuacji kiedy dziecko zaczyna nas niepokoić bez uchwytnej przyczyny, zmienia się jego zachowanie, jest blade itp. należy udać się do lekarza, gdyż przebieg białaczki może być burzliwy, a leczenie skuteczne. Skuteczniejsze im szybciej zostanie wdrożone.