Reklama:

Dieta u dziecka z przewlekłą chorobą wątroby

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Dieta u dziecka z przewlekłą chorobą wątroby

medforum

Pieczywo

Najczęstszymi przewlekłymi chorobami wątroby skłaniającymi rodziców do poszukiwania porad dietetycznych są przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby typu B i C. Są to choroby wątroby będące następstwem zakażenia wirusami HBV i HCV.

Reklama:

Przewlekła choroba wątroby a dieta - Objawy i przebieg

Przewlekłe zapalenia wątroby przebiegają zwykle w sposób skąpoobjawowy i niespecyficzny. Częste są skargi na osłabienie, brak apetytu, bóle i dyskomfort pod prawym łukiem żebrowym oraz nietolerancja pokarmów ciężkostrawnych, z dużą zawartością tłuszczu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Stałą opieką nad pacjentami z przewlekłym zapaleniem wątroby typu B lub C zajmują się Specjalistyczne Poradnie Hepatologiczne. Każde dziecko ze stwierdzony przewlekłym zakażeniem wirusem HBV lub HCV powinno być pod kontrolą takiej poradni.

Przewlekła choroba wątroby a dieta - Leczenie

Wbrew powszechnej wśród rodziców opinii, większość dzieci z przewlekłym zapaleniem wątroby typu B lub C nie wymaga żadnej szczególnej diety. Przywiązywanie przesadnej wagi do restrykcyjnej diety nazywanej niekiedy „dietą wątrobową” wydaje się nie mieć żadnego uzasadnienia. Dieta wątrobowa (ubogotłuszczowa, niskobiałkowa, wysokokaloryczna) nie wpływa na czynność wątroby ani na efekty leczenia przewlekłych zakażeń HBV i HCV. Paradoksalnie dieta może mieć nawet negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Długotrwałe, restrykcyjne przestrzeganie takiej diety prowadzi bowiem do niedoborów żywieniowych (utrata tzw. beztłuszczowej masy ciała). U dzieci bardzo istotny jest też aspekt psychologiczny – specjalna dieta naznacza dziecko piętnem poważnej choroby, co prowadzi do przewlekłych zaburzeń emocjonalnych.

Najogólniej mówiąc dziecko z przewlekłym zakażeniem HBV lub HCV powinno być na diecie zapewniającej właściwe proporcje kalorii, białek, witamin i mikroelementów. Najlepiej zapewnia to odpowiednio zbilansowana dieta odpowiednia do wieku. Wyjątkiem są pacjenci z niewydolnością wątroby (marskość, wodobrzusze), lub z bardzo nasiloną cholestazą. W takich przypadkach dietę powinien indywidualnie ustalić wykwalifikowany dietetyk.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: