Reklama:

Dieta u dziecka z tendencją do wymiotów acetonemicznych

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Dieta u dziecka z tendencją do wymiotów acetonemicznych

Pantherstock

Dziecko jedzące łyżeczką

Wymioty acetonemiczne to nawracające epizody uporczywych wymiotów spowodowane tendencją do wzrostu stężenia acetonu we krwi i moczu. Jest to stan typowy dla dzieci pomiędzy 18 miesiącem a 5 rokiem życia.

Reklama:

Wymioty acetonemiczne a dieta - Objawy i przebieg

Objawami są wielokrotne wymioty występujące zwłaszcza po błędzie dietetycznym (nadmierne spożycie tłustych potraw), przy długotrwałym głodzeniu, lub w czasie infekcji górnych dróg oddechowych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Ostry incydent wymiotów acetonemicznych prawie zawsze wymaga pilnej pomocy lekarskiej i nawodnienia dożylnego. Jest natomiast możliwa profilaktyka, polegająca na przestrzeganiu określonych zasad dietetycznych.

Wymioty acetonemiczne a dieta - Leczenie

Rozpoczynająca się acetonuria (dodatni wynik próbki moczu badanej testem paskowym) lub świeżo przebyty incydent wymiotów acetonemicznych leczonych nawadnianiem dożylnym, jest wskazaniem do włączenia na parę dni diety ubogotłuszczowej i bogatowęglowodanowej.

Przykładowe zalecane potrawy to: białe pieczywo z miodem lub dżemem, biszkopty, kisiel, galaretka owocowa, zupa jarzynowa, ziemniaczana, ryżowa lub grysikowa (na wywarze z jarzyn, bez mięsa i tłuszczu), makaron z jabłkiem, kurczak gotowany, ziemniaki bez tłuszczu, marchewka gotowana, do picia- herbata słodzona cukrem lub glukozą, bobo-frut, karotka, soki owocowe, kompot

Zalecenia ogólne:

1) Nie dopuszczać do dłuższych przerw pomiędzy posiłkami: zalecane jest 6-7 mniejszych posiłków dziennie w regularnych odstępach 2-3 godzinnych.

2) W diecie powinny przeważać pokarmy bogatowęglowodanowe, z ograniczeniem ilości tłuszczów do niezbędnego minimum.

3) Należy uświadomić dzieciom bardzo dużą zawartość tłuszczu w ich ulubionych pokarmach, takich jak chipsy lub frytki. Są one przeciwwskazane u dziecka z tendencją do acetonurii.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: