U niemowląt dość często obserwuje się trudności w oddychaniu przez nos, występujące pomimo braku ewidentnego kataru. Czasami towarzyszą temu dźwięki określane jako sapka.
Dziecko nie umie oddychać przez nos - Objawy i przebieg
Niemowlęta mają relatywnie wąskie przewody nosowe i wystarcza niewielki obrzęk śluzówki, lub inne zmiany wewnątrz nosa, aby spowodować znaczne utrudnienie w oddychaniu i karmieniu. Przyczynami takiego stanu najczęściej jest zbyt wysoka temperatura i/lub zbyt suche powietrze w pomieszczeniu gdzie przebywa dziecko, narażenie na dym tytoniowy oraz zaczynająca się infekcja nosogardła.
Często obrzęk śluzówki nosa jest skutkiem błędów w pielęgnacji, polegających na niepotrzebnym, głębokim odsysaniu kataru gruszką. Należy także pamiętać, że u małych dzieci nie wolno dłużej niż parę dni stosować kropli do nosa ze środkami obkurczającymi śluzówkę. Zbyt długie, lub zbyt częste stosowanie kropli obkurczających powoduje reakcję obronną śluzówki z jej obrzękiem i zmianami zanikowymi, co może dawać opisane powyżej objawy. Warto podkreślić, że u niemowląt objawy ze strony nosa bardzo rzadko są objawem alergii. W praktyce często spotyka się nadrozpoznawanie alergii na podstawie samej tylko sapki, lub przewlekłego nieżytu nosa.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli trudności w oddychaniu przez nos trwają dłużej niż parę dni i nie ustępują pomimo opisanego poniżej leczenia domowego. Pilnie skonsultuj się z pediatrą lub lekarzem rodzinnym, jeżeli upośledzenie drożności nosa powoduje duszność lub inne, widoczne problemy z oddychaniem dziecka.
Dziecko nie umie oddychać przez nos - Leczenie
Postępowanie domowe powinno polegać na regularnym zakraplaniu nosa solą fizjologiczną lub dostępnymi bez recepty środkami na bazie soli fizjologicznej, nawilżającymi i udrażniającymi przewody nosowe (Marimer, Sterimar, Solnasin itp.). Unikać odsysania nosa gruszką i stosowania kropli obkurczających (za wyjątkiem krótkotrwałego postępowania doraźnego). Bezwzględnie zlikwidować każde, nawet najmniejsze narażenie dziecka na dym tytoniowy oraz zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność pomieszczeń. Nie przegrzewać dziecka!