Reklama:

Jądra wędrujące - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Jądra wędrujące - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Wizyta u pediatry

Jądra wędrujące to forma wnętrostwa, polegająca na tym, że jądro jest macalne i znajduje się w mosznie, ale ma ono tendencję do (niekiedy całkowitego) cofania się do kanału pachwinowego.

Reklama:

Objawy i przebieg jąder wędrujących

Pomimo obecności obu jąder w mosznie, stwierdzenie okresowego cofania się jednego lub obu jąder do kanału pachwinowego jest objawem niepokojącym, wymagającym okresowej kontroli lekarskiej. U niektórych dzieci jądra samoistnie zstępują do moszny i przyjmują trwale prawidłowe położenie, ale u pewnej części pacjentów wędrujące jądra są związane z defektem nasieniowodu i naczyń powrózka nasiennego. Skutkiem jest ponowne, trwałe podciągnięcie jąder ku górze, które może nastąpić w nawet w 7-10 roku życia.

Z badań komisji wojskowych wynika, że około 0,8% mężczyzn w wieku poborowym ma niezstąpione jądra. Część z nich to osoby, mające w niemowlęctwie jądra wędrujące, które później zostały ponownie podciągnięte do góry. Część pacjentów ma tzw. jądro kanałowe, to znaczy jądro jest macalne w ujściu kanału pachwinowego, ale nie da się go na stałe sprowadzić do moszny. Ten ostatni stan bezwzględnie wymaga leczenia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć jądra wędrujące

Skonsultuj się z pediatrą, chirurgiem dziecięcym lub urologiem, jeżeli u swojego syna stwierdzisz "uciekanie" jednego lub obu jąder, albo gdy jądro na stałe jest wysoko i nie schodzi do prawidłowej pozycji w mosznie. W zależności od wyniku badania lekarskiego możliwe jest podjęcie leczenia hormonalnego lub operacyjnego.

Leczenie jąder wędrujących

W przypadku odstąpienia od leczenia hormonalnego lub operacyjnego i zalecenia jedynie obserwacji, należy pamiętać, aby prosić lekarza o regularne badanie jąder do okresu dojrzewania, ponieważ możliwe jest "wtórne" wnętrostwo, to znaczy ponowne cofnięcie się do jamy brzusznej jąder wędrujących.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: