Reklama:

Lamblioza (lamblie) u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Lamblioza (lamblie) u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Panthermedia

Dziecko przygotowujące sobie posiłek w kuchni

Lamblioza to choroba zaliczana do pasożytniczych, która bardzo często dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesno - szkolnym. Może występować także u osób dorosłych i starszych. Pacjent ulega zakażeniu pasożytem o nazwie - lamblia intestinalis, którego możemy spotkać np. w toaletach, na basenie, w saunie, na kempingu, w piaskownicy czy u zakażonych zwierząt.

Reklama:

Objawy i przebieg lambliozy (lamblie) u dzieci

Pasożyt dostaje się do układu pokarmowego  dziecka, tam przyczepia się za pomocą przyssawki do błony śluzowej, namnaża i w konsekwencji zmniejsza powierzchnię chłonną jelita. Taka sytuacja prowadzi do upośledzenia wchłaniania różnego rodzaju składników odżywczych. Lamblia ma zdolność do przekształcania się w owalne formy (cysty), które wydalane są wraz z kałem.

W większości przypadków lamblioza nie daje jakichkolwiek objawów. Zdarza się jednak tak, że dziecko odczuwa bóle w podbrzuszu, bóle głowy,  nie ma apetytu, ma biegunki (stolce mają nieprzyjemny zapach), stany podgorączkowe, odczuwa ciągle zmęczenie i cierpi na bezsenność. W takiej sytuacji zawsze należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
 
Jak leczyć lambliozę?
Lamblioza nie jest łatwa do zdiagnozowania ale powinniśmy wziąć ją pod uwagę w sytuacji gdy dziecko, nie je normalnych posiłków ale ma bardzo dużą chęć na słodycze (cukierki, czekolada, żelki, gumy, ciastka) i słodkie napoje. Zakażenie lambliami, stwierdza się na podstawie badania kału (obecne są w nim cysty).

Następnie włączane jest leczenie, stosowane są odpowiednie do wieku preparaty przeciwpasożytnicze. Należy je podawać zgodnie z zaleceniami lekarza ponieważ obciążają one w znacznym stopniu wątrobę dziecka. Po zakończonej kuracji należy koniecznie po raz kolejny zbadać kał.  Kluczową kwestią w procesie leczenia jest także właściwa dieta dziecka oraz badanie o higienę.
 

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: