Przejdź do:
Objawy i przebiegLamblioza to choroba zaliczana do pasożytniczych, która bardzo często dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesno - szkolnym. Może występować także u osób dorosłych i starszych. Pacjent ulega zakażeniu pasożytem o nazwie - lamblia intestinalis, którego możemy spotkać np. w toaletach, na basenie, w saunie, na kempingu, w piaskownicy czy u zakażonych zwierząt.
Objawy i przebieg lambliozy (lamblie) u dzieci
Pasożyt dostaje się do układu pokarmowego dziecka, tam przyczepia się za pomocą przyssawki do błony śluzowej, namnaża i w konsekwencji zmniejsza powierzchnię chłonną jelita. Taka sytuacja prowadzi do upośledzenia wchłaniania różnego rodzaju składników odżywczych. Lamblia ma zdolność do przekształcania się w owalne formy (cysty), które wydalane są wraz z kałem.
W większości przypadków lamblioza nie daje jakichkolwiek objawów. Zdarza się jednak tak, że dziecko odczuwa bóle w podbrzuszu, bóle głowy, nie ma apetytu, ma biegunki (stolce mają nieprzyjemny zapach), stany podgorączkowe, odczuwa ciągle zmęczenie i cierpi na bezsenność. W takiej sytuacji zawsze należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
Jak leczyć lambliozę?
Lamblioza nie jest łatwa do zdiagnozowania ale powinniśmy wziąć ją pod uwagę w sytuacji gdy dziecko, nie je normalnych posiłków ale ma bardzo dużą chęć na słodycze (cukierki, czekolada, żelki, gumy, ciastka) i słodkie napoje. Zakażenie lambliami, stwierdza się na podstawie badania kału (obecne są w nim cysty).
Następnie włączane jest leczenie, stosowane są odpowiednie do wieku preparaty przeciwpasożytnicze. Należy je podawać zgodnie z zaleceniami lekarza ponieważ obciążają one w znacznym stopniu wątrobę dziecka. Po zakończonej kuracji należy koniecznie po raz kolejny zbadać kał. Kluczową kwestią w procesie leczenia jest także właściwa dieta dziecka oraz badanie o higienę.