Reklama:

Małopłytkowość immunologiczna u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

lek. Joanna Graj

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Małopłytkowość immunologiczna u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

PantherMedia

Badanie krwi

Małopłytkowość immunologiczna (w skrócie ITP-immune thrombocytopenia), wcześniej nazywana także małopłytkowością samoistną, czy choroba Werlhofa jest jedną z najczęstszych chorób krwi występujących u dzieci. Choroba ta należy do skaz małopłytkowych - dotyczy jednego ze składników krwi – płytek (płytki=trombocyty mają kształt dysku i średnicę 2–4 µm). W schorzeniu tym dochodzi do zmniejszenia liczby płytek krwi na skutek ich niszczenia. Jak się objawia, jakie są jej przyczyny i jak się ją leczy?

Reklama:

Objawy i przebieg małopłytkowości immunologicznej

Jak się objawia małopłytkowość?

Symptomy małopłytkowości (z łaciny trombocytopenii) pojawiają się nagle. Na skórze oraz błonach śluzowych np. dziąseł, nosa, jamy ustnej pojawiają się punktowe wybroczyny. Charakterystycznie jest, że wybroczyny nie bledną pod wpływem ucisku. Czasem mogą występować większe podskórne wylewy krwawe, krwawienia z nosa, u dziewczynek miesiączkujących przedłużające się, bardziej obfite krwawienia miesięczne, zdecydowanie rzadziej występują krwotoki z przewodu pokarmowego, dróg moczowych czy rodnych. Mimo silnie wyrażonych objawów choroby, stan ogólny pacjentów jest dobry. W większości przypadków objawy zaczynają ustępować po około 7-14 dniach. Małopłytkowość immunologiczna występuje głównie u dzieci, rzadziej dotyczy dorosłych (częściej kobiet).

Jakie są przyczyny ITP?

Liczba płytek krwi może być obniżona z różnych powodów. Może być to spowodowane chorobą wrodzoną, zmniejszonym wytwarzaniem płytek lub (jak w przypadku trombocytopenii immunologicznej) zwiększonym niszczeniem płytek na obwodzie – to znaczy, że opłaszczone przeciwciałami trombocyty, niszczone są przez śledzionę. Często wystąpienie objawów skazy małopłytkowej poprzedzone jest (w przeciągu około 4 tygodni) infekcją wirusową lub bakteryjną. Schorzenie to częściej występuje w okresie wiosny oraz jesieni.

Postacie

Wyróżnić można dwa typy małopłytkowości immunologicznej: ostrą – trwającą do 6 miesięcy oraz przewlekłą – której objawy utrzymują się ponad 6 miesięcy. Trombocytopenie możemy podzielić także ze względu na stopień jej nasilenia: postać lekka (łagodna) - liczba płytek powyższej 50 tys/ul, umiarkowaną - 30-50tys/ul oraz ciężką kiedy liczba płytek obniża się poniżej 30tys/ul.

Małopłytkowość immunologiczna noworodków

Choroba występująca u noworodków różni się przyczyną od tej występującej u dzieci starszych. Ten typ małopłytkowości wywołany jest przez przeciwciała niszczące płytki, które dostają się do organizmu dziecka przez łożysko z organizmu matki.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć małopłytkowość immunologiczną

Zawsze w przypadku wystąpienia na skórze zmian o charakterze wybrocznowym należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje o wykonaniu badań krwi. Małopłytkowość rozpoznaje się wykonując badanie  morfologii krwi – występuje wówczas obniżona liczba trombocytów poniżej 100 000/ul. W zależności od objawów i wyników badań lekarz zdecyduje o leczeniu i ewentualnym rozszerzeniu diagnostyki, celem zróżnicowania przyczyn zmniejszonej ilości płytek.

Leczenie małopłytkowości immunologicznej

Jak się leczy trombocytopenię?

W 80% przypadków liczba płytek wzrasta samoistnie, a razem ze zwiększeniem ich liczby objawy choroby występujące na skórze oraz śluzówkach ustępują. W wybranych przypadkach lekarz decyduje o  podaniu preparatów immunoglobulin, sterydów lub koncentratu krwinek płytkowych. Każdy z tych preparatów wymaga podania dożylnego. W małopłytkowości przebiegającej w sposób przewlekły, kiedy standardowe leczenie nie przynosi efektu, rozważa się wykonanie operacji usunięcia śledziony (splenektomii).

Jakie mogą wystąpić powikłania?

Nie leczona, skrajnie niska liczba płytek krwi może stać się przyczyną krwawienia. Może ono dotyczyć śluzówek nosa, przewodu pokarmowego lub dróg rodnych. W przypadku urazu zwiększone jest ryzyko nasilonego krwotoku. Najbardziej niebezpiecznie jest wystąpienie krwawienia wewnątrzczaszkowego, prowadzące do uszkodzenia mózgu.

Jak postępować z dzieckiem z objawami małopłytkowości?

Z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia krwawień, należy ograniczyć aktywność ruchową dziecka, aby uniknąć urazów. Drugim ważnym elementem profilaktyki jest zminimalizowanie niebezpieczeństwa wystąpienia infekcji – należy unikać kontaktu z osobami chorymi, zbiorowisk ludzkich (żłobki, przedszkola, centra handlowe).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: