Reklama:

Meningokoki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, czynniki ryzyka zakażenia, profilaktyka

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Meningokoki -  przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, czynniki ryzyka zakażenia, profilaktyka

PantherMedia

Wirus

Meningokoki mogą powodować bardzo poważne zachorowania, włącznie z posocznicą w postaci piorunującej, prowadzącej do zgonu w ciągu paru godzin od pojawienia się pierwszych objawów choroby.

Reklama:

Objawy i przebieg meningokoków

Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, a źródłem zakażenia jest człowiek chory na inwazyjną chorobę meningokokową, lub bezobjawowy nosiciel. Przy analizie dróg przenoszenia zarazka podkreśla się znacznie zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się choroby przy złych warunkach życiowych (ubóstwo, niedożywienie), dużym zagęszczeniu mieszkańców na małej przestrzeni (internaty, koszary!) oraz nieprzestrzeganiu higieny przy jedzeniu i piciu. Zakażeniu sprzyjają ponadto: bierne lub czynne palenie tytoniu oraz osłabienie organizmu wcześniejszymi infekcjami, wysiłkiem lub stresem.

W zapobieganiu szerzenia się choroby zaleca się izolację osób chorych i profilaktyczne stosowanie antybiotyków u osób, które miały bezpośredni bliski kontakt z osobą, ktora zachorowała. Odnośnie ogólnych zasad postępowania profilaktycznego, to należy oczywiście dążyć do maksymalnego ograniczenia środowiskowych i osobistych czynników ryzyka opisanych powyżej. Nie zaleca się natomiast rutynowego wykrywania nosicieli poprzez masowe wykonywanie posiewów, ani profilaktycznej antybiotykoterapii wykrytych w ten sposób zdrowych nosicieli, którzy nie mieli kontaktu z żadną osobą chorą.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć meningokoki

Jeżeli Twoje dziecko miało kontakt z osobą, u której rozwinęła się choroba meningokokowa, lub wykryto u niej obecność tej bakterii, zgłoś się niezwłocznie do lekarza. W takich przypadkach najczęściej konieczne będzie zastosowanie profilaktyki antybiotykowej. Istnieje możliwość szczepień ochronnych, ale szczepienia są skuteczne głownie w wypadku dużego zagrożenia epidemicznego. Tak zwane zachorowania sporadyczne są zwykle wywołane przez meningokoki typu B, przed którymi szczepionka nie chroni.

Leczenie meningokoków

Leczenia domowego nie ma.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: