Mięsak Ewinga zaliczany jest do pierwotnych nowotworów złośliwych kości, stanowi około 6% wszystkich przypadków guzów kości. Częściej rozwija się u chłopców. Wiek zachorowania to najczęściej okres nastoletni, pomiędzy 4 a 15 rokiem życia. Guz najczęściej lokalizuje się w obrębie kończyn dolnych – kość udowa, piszczelowa, strzałkowa. Może również dojść do zajęcia kości płaskich, na przykład miednicy czy tułowia – kręgosłup, żebra.
Diagnostyka obejmuje zdjęcie radiologiczne uzupełnione badaniem tomografii komputerowej, rezonansu magnetyczego czy scyntygrafią. W badaniu charakterystyczne są obszary osteolizy czyli zniszczenia kości z nawarstwieniami kostnymi w sąsiedztwie, o wyglądzie łupin cebuli. Potwierdzeniem ostatecznym jest badanie histopatologiczne wycinka pobranego z biopsji guza. Guz w około 10% przypadków nacieka również szpik kostny, który również powinien być poddany badaniu. Często stwierdza się nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych, mianowicie leukocytozę, podwyższony poziom OB czy anemię.
Objawy i przebieg Mięsaka Ewinga
Wśród objawów najczęściej zgłaszanych przez pacjentów wymienia się narastające dolegliwości bólowe oraz obrzęk w miejscu rozwoju nowotworu. W przypadku, gdy guz lokalizuje się w kręgosłupie mogą pojawić się objawy spowodowane uciskiem na rdzeń kręgowy. Czasem pierwszym objawem może być złamanie patologiczne kości. Część chorych manifestuje objawy ogólne w postaci gorączki i utraty masy ciała. Nowotwór cechuje się szybkim wzrostem i zajęciem tkanek miękkich. Mięsak może być źródłem przerzutów, najczęściej do płuc, mózgu czy innych kości.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć Mięsaka Ewinga
W każdym przypadku, gdy u dziecka pojawi się narastający ból oraz obrzęk kończyny. Gdy rozwiną się objawy ogólne pod postacią gorączki szczególnie z utratą masy ciała.
Leczenie Mięsaka Ewinga
Leczenie zwykle rozpoczyna się od chemioterapii, co doprowadza do zmniejszenia ogniska guza. Jeśli guz zlokalizowany jest w kości, której usunięcie nie spowoduje kalectwa, kolejnym etapem jest leczenie chirurgiczne. Radioterapia w pewnych przypadkach jest uzupełnieniem leczenia chirurgicznego.