Reklama:

Niebezpieczne powikłania po odrze

dr n. med. Magdalena Kacperska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Niebezpieczne powikłania po odrze

Panthermedia

Dziecko borykające się z grypą

Odra zaliczana jest do niebezpiecznych chorób zakaźnych, wywoływanych jest przez wirusa o nazwie: Measles virus, należy on do dość dużego rodzaju Morbilivirus, a ten z kolei do rodziny wirusów Paramyxoiviriade.

Reklama:

Powikłania po odrze - Objawy i przebieg

Początkowo uważano, iż szczepienie przeciwko odrze, uchroni nas przez zachorowaniem na nią. Nic bardziej mylnego- pomimo szczepień możemy zachorować. Odra, dotyka najczęściej małe dzieci, (6-12 miesięcy), dzieci w wieku do 15go roku życia ale może także pojawić się u osób dorosłych. Objawami charakterystycznymi dla odry są: gorączka, wysypka na całym ciele, ból gardła, światłowstręt, ból głowy, zaczerwienione oczy, kaszel oraz ból gardła.

Nie ma leków przeciwwirusowych, przeciwko odrze. Stosowane jest leczenie objawowe (łagodzenie bólu oczu, kaszlu, bólu głowy czy zbijanie temperatury). W przypadku osób z obniżoną odpornością oraz dzieci, w wielu przypadkach konieczna jest hospitalizacja.
 
Niebezpieczne powikłania po odrze


Wielu pacjentów, nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż powikłania po odrze są bardzo groźne dla zdrowia a nawet życia pacjenta. Zatem przestrzeganie wszelkich zasad wprowadzonych przez lekarza jest konieczne. Są to m.in. pozostanie w łóżku, przebywanie w cieple, zażywanie leków czy unikanie kontaktu z innymi osobami.

Wśród najczęściej występujących powikłań po odrze wymienia się:

  • zapalenie płuc, gdzie pacjent musi przebywać na oddziale szpitalnym i konieczne jest włączenie antybiotyków. Spowodowane jest najczęściej nadważeniem bakteryjnym
  • zapalenie ucha, bardzo bolesne i niebezpieczne w przypadku małych dzieci
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zapalenie mózgu
  • podostre stwardniejące zapalenie mózgu, jest niebezpieczne dla życia pacjenta, rokowania zazwyczaj są złe
  • zapalenie ucha środkowego

Objawy odry są kwestia indywidualna dla każdego pacjenta, w przypadku jednak, gdy pacjent czuje się coraz gorzej i pojawiają się kolejne objawy jak np. zawroty głowy, mdłości, problemy z widzeniem ze słuchem konieczna jest wizyta u lekarza bądź wezwanie pogotowia ratunkowego.  
 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: