Reklama:

Niedokrwistość u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Niedokrwistość u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Wizyta u pediatry

Niedokrwistość (anemia) jest to stan, w którym stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych spada poniżej normy przyjętej dla osób w określonych grupach płci i wieku. Towarzyszy temu zwykle zmniejszenie wartości hematokrytu oraz zmniejszenie liczby krwinek czerwonych.

Reklama:

Objawy i przebieg niedokrwistości u dziecka

U dzieci stężenie hemoglobiny zmienia się wraz z wiekiem i dopiero w wieku powyżej 12-14 lat osiąga wartości typowe dla ludzi dorosłych. Rozpoznanie anemii musi więc być oparte na podziale na różne grupy wiekowe. Według WHO u dzieci w okresie powyżej 1 roku życia niedokrwistość rozpoznaje się gdy stężenie hemoglobiny wynosi: <11 g% w wieku 2-6 lat i <12 g% w wieku 6-14 lat. W wieku powyżej 14 lat norma różnicuje się u kobiet i u mężczyzn, ponieważ dziewczęta, które zaczynają miesiączkować, mają fizjologicznie niższe wartości hemoglobiny niż ich rówieśnicy płci męskiej. Norma dla osób w wieku powyżej 14 lat wynosi >12 g% u dziewcząt i >13 g% u chłopców.

U dzieci w wieku powyżej 1 roku życia najczęstsze objawy anemii to: bladość, zmęczenie, podatność na infekcje, obniżona tolerancja wysiłku fizycznego, uczucie szybkiego bicia i kołatania serca, bóle głowy, apatia lub rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji, trudności w nauce szkolnej, zmiany troficzne skóry i paznokci (suchość i łuszczenie skóry, nadżerki w kącikach ust, przerzedzenie włosów, kruchość i łamliwość paznokci).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć niedokrwistość u dziecka

Jeżeli w przypadkowo wykonanym badaniu morfologii stwierdzono wartości hemoglobiny niższe niż dolna granica normy dla danej grupy wiekowej, lub gdy u dziecka występują opisane powyżej objawy, sugerujące możliwość anemii, należy zgłosić się do pediatry. W celu zróżnicowania przyczyny niedokrwistości lekarz oceni wyniki morfologii (w tym bardzo ważne dodatkowe parametry, takie jak MCV, MCH, MCHC i RDW) oraz objawy występujące u dziecka. Często konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, np. stężenia żelaza i jego zdolności wiązania (TIBC), lub inne, w zależności od decyzji lekarza.

Różnicowanie przyczyn anemii jest bardzo szerokie. Najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza, ale możliwy jest również niedobór kwasu foliowego i witamin z grupy B. Niedokrwistość może być też objawem różnych chorób ogólnoustrojowych, takich jak przewlekłe zakażenia, przewlekłe choroby zapalne (stawów, jelit, wątroby, nerek), zespoły złego wchłaniania (np. celiakia, alergie pokarmowe lub pasożyty jelitowe), niedobory żywieniowe, zatrucia, wrodzone wady krwinek czerwonych i wiele innych.

Leczenie niedokrwistości u dziecka

Przy typowej anemii z niedoboru żelaza przede wszystkim należy przestrzegać zalecenia długotrwałego podawania preparatów żelaza i witamin, nawet jeżeli wartości hemoglobiny poprawią się dosyć szybko. Aby wyrównać wszystkie niedobory w magazynach tkankowych preparaty żelaza powinny być podawane przez co najmniej 2-3 miesiące.

Ważne jest stosowanie właściwej diety, to znaczy zwiększenie spożycia czerwonego mięsa, ryb, jarzyn, żółtka jaj oraz soków i owoców zawierających witaminę C. Dużo żelaza zawierają również: natka pietruszki, rośliny strączkowe, rodzynki, morele, orzechy i papryka. Należy ograniczyć spożycie czarnej herbaty, kawy naturalnej, mleka krowiego oraz mąki i kasz.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: