Reklama:

Odra - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, powikłania

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Odra - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, powikłania

ojoimages

Mama z dzieckiem

Odra to wirusowa ogólnoustrojowa choroba  bardzo zakaźna, przebiegająca z gruboplamistą (czasem plamisto – grudkową) wysypką. W zapobieganiu odrze najważniejsze są szczepienia ochronne. W Polsce szczepienie przeciwko odrze należy do obowiązkowych, zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień. Dzięki nim liczba zachorowań wyraźnie spadła , jednak nie oznacza to, że odry „nie ma”.

Reklama:

Objawy i przebieg odry

Odra - grupa ryzyka, osoby narażone na zachorowanie

Grupą ryzyka powikłań po zachorowaniu na Odrę są też osoby:

  • niedożywione,
  • z zaburzeniami odporności,
  • nieszczepione,
  • z wadami serca.

Odra - powikłania

Powikłania odry choć występują dość rzadko mogą być groźne. Na powikłania odry narażone są głównie niemowlęta matek nieszczepionych przeciwko odrze oraz po 5-6 miesiącu życia. Wcześniej są chronione przeciwciałami przekazanymi przez matkę przez łożysko. 

Do głównych powikłań po Odrze należą m.in.:

  • zapalenie ucha środkowego (u 7-9% chorych), 
  • zapalenie płuc (1-6%)o ciężkim przebiegu,
  • zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych  mózgu (0,1%)- najczęściej ok. 4-7 dnia trwania wysypki- charakteryzuje się wysoką śmiertelnością,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • ślepota,
  • wtórne nadkażenia bakteryjne.

Do bardzo rzadkich i późnych (nawet kilka lat po przechorowaniu) powikłań neurologicznych należy podostre stwardniające zapalenie mózgu SSPE.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć odrę

Do lekarza należy się udać zawsze, gdy podejrzewa się wystąpienie odry oraz w przebiegu powikłań, pogorszenia stanu klinicznego, niepokojących objawów. Chory podlega bezwzględnej izolacji (w szpitalu zakaźnym).

Leczenie odry

Leczenie odry jest objawowe, gdyż jest to choroba wirusowa. W przypadku wystąpienia powikłań bakteryjnych stosuje się antybiotyki.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: