Reklama:

Odstępy pomiędzy szczepieniami - jakie powinny być?

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Odstępy pomiędzy szczepieniami - jakie powinny być?

Panthermedia

Szczepienie przeciwko grypie

Szczepienia ochronne są wykonywane zgodnie z tzw. kalendarzem szczepień. Problemem zarówno dla rodziców jak i dla lekarzy bywa zaplanowanie różnych szczepień, tak aby odstępy pomiędzy nimi były odpowiednie.

Reklama:

Odstępy pomiędzy szczepieniami - Objawy i przebieg

Zbyt krótkie odstępy pomiędzy szczepieniami mogą spowodować, że szczepienie nie będzie skuteczne. Podobny skutek może mieć nie wykonanie kolejnego szczepienia w odpowiednim czasie. Istnieją wyznaczone reguły postępowania w tym zakresie. Podstawową regułą jest, że odstępów pomiędzy szczepieniami nie należy skracać. Pomiędzy dwoma szczepieniami z użyciem tzw. szczepionek żywych (gruźlica, odra, świnka, różyczka, ospa) odstęp musi wynosić co najmniej 6 tygodni. Przy pozostałych szczepionkach odstęp powinien wynosić co najmniej 4 tygodnie. Wydłużanie odstępów pomiędzy szczepieniami zwykle nie osłabia skuteczności szczepienia, ale mimo to jest niekorzystne, ponieważ zaburza wyznaczony w kalendarzu rytm czasowy poszczególnych szczepień.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Staraj się przestrzegać odstępów i kolejnych szczepień wyznaczonych w kalendarzu szczepień dla dzieci. Jeżeli z jakiś powodów nie było możliwe zaszczepieniem dziecka w terminie, zgłoś się do pediatry w celu ustalenia indywidualnego kalendarza szczepień. Skontaktuj się ze swoim pediatrą także wtedy, gdy planujesz dodatkowe (zalecane) szczepienia u dziecka. Również w tym wypadku należy ustalić indywidualny kalendarz czasowy poszczególnych szczepień.

Odstępy pomiędzy szczepieniami - Leczenie

Większość dzieci otrzymuje wraz z książeczką zdrowia skrócony kalendarz szczepień. Regularnie zaglądaj do tego kalendarza i kontaktuj się z Poradnią Rejonową aby nie przeoczyć planowanego terminu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: