Szczepienia ochronne są wykonywane zgodnie z tzw. kalendarzem szczepień. Problemem zarówno dla rodziców jak i dla lekarzy bywa zaplanowanie różnych szczepień, tak aby odstępy pomiędzy nimi były odpowiednie.
Odstępy pomiędzy szczepieniami - Objawy i przebieg
Zbyt krótkie odstępy pomiędzy szczepieniami mogą spowodować, że szczepienie nie będzie skuteczne. Podobny skutek może mieć nie wykonanie kolejnego szczepienia w odpowiednim czasie. Istnieją wyznaczone reguły postępowania w tym zakresie. Podstawową regułą jest, że odstępów pomiędzy szczepieniami nie należy skracać. Pomiędzy dwoma szczepieniami z użyciem tzw. szczepionek żywych (gruźlica, odra, świnka, różyczka, ospa) odstęp musi wynosić co najmniej 6 tygodni. Przy pozostałych szczepionkach odstęp powinien wynosić co najmniej 4 tygodnie. Wydłużanie odstępów pomiędzy szczepieniami zwykle nie osłabia skuteczności szczepienia, ale mimo to jest niekorzystne, ponieważ zaburza wyznaczony w kalendarzu rytm czasowy poszczególnych szczepień.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Staraj się przestrzegać odstępów i kolejnych szczepień wyznaczonych w kalendarzu szczepień dla dzieci. Jeżeli z jakiś powodów nie było możliwe zaszczepieniem dziecka w terminie, zgłoś się do pediatry w celu ustalenia indywidualnego kalendarza szczepień. Skontaktuj się ze swoim pediatrą także wtedy, gdy planujesz dodatkowe (zalecane) szczepienia u dziecka. Również w tym wypadku należy ustalić indywidualny kalendarz czasowy poszczególnych szczepień.
Odstępy pomiędzy szczepieniami - Leczenie
Większość dzieci otrzymuje wraz z książeczką zdrowia skrócony kalendarz szczepień. Regularnie zaglądaj do tego kalendarza i kontaktuj się z Poradnią Rejonową aby nie przeoczyć planowanego terminu.