Reklama:

Ospa u małych dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, powikłania

Ospa u małych dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, powikłania

ojoimages

Nauka

Ospa wietrzna, zaliczana jest do chorób zakaźnych, bardzo często występujących u dzieci w wieku przedszkolnym oraz w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Choroba jest przenoszona drogą kropelkową, największą zachorowalność notuje się w lutym oraz marcu. Atakuje ona najczęściej dzieci, w wieku pomiędzy 9tym a 10tym rokiem życia oraz przedszkolaków.

Reklama:

Objawy i przebieg ospy u małych dzieci

Może także pojawić się u osób dorosłych oraz starszych. Ospa rozwija się w organizmie do 21 dni, towarzyszy jej podwyższona temperatura, katar, ból głowy oraz wysypka na całym ciele. Początkowo można ją pomylić z przeziębieniem. Z czasem na skórze pojawijaą się zmiany, które swędzą, są bolące a z czasem przekształcają się w pęcherze wypełnione płynem. Następnie pojawia się strupek, który odpada. Na ciele może niestsety pozostać trwała, szpecąca blizna.   
 
Najczęstsze powikłania po ospie
Ospy, zwłaszcza u dzieci nie powinno się lekceważyć. Powikłania po ospie są w większości przypadków bardzo groźne. W przypadku dzieci najczęściej występującym powikłaniem jest ropne zakażenie skóry, o które nie jest trudno u dzieci bowiem dotykają one wszystkich przedmiotów, bawią się na podłodze czy dywanie i mają kontakt np. ze zwierzętami. W większości przypadków, zakażenia spowodowane są przez bakterie: paciorkowce ropotwórcze oraz gronkowca złocistego.

Sprzyja temu ograniczona higiena czy jej zaniedbywanie, dotykanie przez dziecko zmian na skórze, ich rozdrapywanie a także nie zmienianie ubrań dziecku. Nadkażeniu zmian skórnych sprzyja także używanie różnego rodzaju maści, smarowideł, płynów oraz pudrów. Pamiętajmy zatem o tym aby ograniczyć stosowanie różnego rodzaju preparatów na chrosty na skórze i w sposób szczególny dbać o higienę dziecka. Do innych niebezpiecznych powikłań po ospie u dzieci zalicza się m.in.: ropowicę, różę, zapalenie płuc oraz półpasiec. Szczególnie niebezpieczne są powikłania obejmujące ośrodkowy układ nerwowy dziecka. Konieczne jest wtedy przebywanie dziecka na oddziale szpitalnym i włączenie odpowiedniego leczenia.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: