Przejdź do:
Objawy i przebiegOspa wietrzna, zaliczana jest do chorób zakaźnych, bardzo często występujących u dzieci w wieku przedszkolnym oraz w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Choroba jest przenoszona drogą kropelkową, największą zachorowalność notuje się w lutym oraz marcu. Atakuje ona najczęściej dzieci, w wieku pomiędzy 9tym a 10tym rokiem życia oraz przedszkolaków.
Objawy i przebieg ospy u małych dzieci
Może także pojawić się u osób dorosłych oraz starszych. Ospa rozwija się w organizmie do 21 dni, towarzyszy jej podwyższona temperatura, katar, ból głowy oraz wysypka na całym ciele. Początkowo można ją pomylić z przeziębieniem. Z czasem na skórze pojawijaą się zmiany, które swędzą, są bolące a z czasem przekształcają się w pęcherze wypełnione płynem. Następnie pojawia się strupek, który odpada. Na ciele może niestsety pozostać trwała, szpecąca blizna.
Najczęstsze powikłania po ospie
Ospy, zwłaszcza u dzieci nie powinno się lekceważyć. Powikłania po ospie są w większości przypadków bardzo groźne. W przypadku dzieci najczęściej występującym powikłaniem jest ropne zakażenie skóry, o które nie jest trudno u dzieci bowiem dotykają one wszystkich przedmiotów, bawią się na podłodze czy dywanie i mają kontakt np. ze zwierzętami. W większości przypadków, zakażenia spowodowane są przez bakterie: paciorkowce ropotwórcze oraz gronkowca złocistego.
Sprzyja temu ograniczona higiena czy jej zaniedbywanie, dotykanie przez dziecko zmian na skórze, ich rozdrapywanie a także nie zmienianie ubrań dziecku. Nadkażeniu zmian skórnych sprzyja także używanie różnego rodzaju maści, smarowideł, płynów oraz pudrów. Pamiętajmy zatem o tym aby ograniczyć stosowanie różnego rodzaju preparatów na chrosty na skórze i w sposób szczególny dbać o higienę dziecka. Do innych niebezpiecznych powikłań po ospie u dzieci zalicza się m.in.: ropowicę, różę, zapalenie płuc oraz półpasiec. Szczególnie niebezpieczne są powikłania obejmujące ośrodkowy układ nerwowy dziecka. Konieczne jest wtedy przebywanie dziecka na oddziale szpitalnym i włączenie odpowiedniego leczenia.