Ospa wietrzna jest ostrą chorobą zakaźną, cechującą się powstawaniem licznych zmian skórnych o charakterystycznej ewolucji wykwitów.
Ospa wietrzna - Objawy i przebieg
Typowym wykwitem ospowym jest pęcherzyk, początkowo nie powodujący dolegliwości, z upływem czasu nabierający otoczki zapalnej, przekształcający się w krostę i zasychający w strup, który – o ile nie jest rozdrapany – odpada bez pozostawienia blizny.
Typowo wysiew świeżych zmian skórnych trwa przez około 4 dni. Najbardziej zajęta jest skóra głowy i tułowia – tam też zmiany skórne pojawiają się jako pierwsze. Jako ostatnie pojawiają się zmiany na dystalnych częściach kończyn (dłonie, stopy).
U małych dzieci poważnym problemem w leczeniu zmian skórnych jest ich swędzenie, powodujące drapanie się i miejscowe powikłania.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Pomocy lekarskiej wymagają zmiany skórne nie przebiegające w sposób typowy. Dotyczy to zarówno przebiegów nadmiernie ciężkich – ze zmianami bardzo licznymi, rozległymi, krwotocznymi, jak i powikłań miejscowych, z których najczęstsze są ropne nadkażenia bakteryjne w miejscach rozdrapanych pęcherzyków i strupów.
Wizyty u lekarza wymagają inne niepokojące objawy występujące w przebiegu ospy, takie jak zły stan ogólny dziecka, długo utrzymująca się lub bardzo wysoka gorączka, zaburzenia równowagi, zaburzenia oddychania oraz pojawienie się na skórze nietypowych wykwitów (np. wybroczyn).