Reklama:

Ospa wietrzna - leczenie zmian skórnych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Ospa wietrzna - leczenie zmian skórnych

Panthermedia

Różyczka u dzieci

Ospa wietrzna jest ostrą chorobą zakaźną, cechującą się powstawaniem licznych zmian skórnych o charakterystycznej ewolucji wykwitów.

Reklama:

Ospa wietrzna - Objawy i przebieg

Typowym wykwitem ospowym jest pęcherzyk, początkowo nie powodujący dolegliwości, z upływem czasu nabierający otoczki zapalnej, przekształcający się w krostę i zasychający w strup, który – o ile nie jest rozdrapany – odpada bez pozostawienia blizny.

Typowo wysiew świeżych zmian skórnych trwa przez około 4 dni. Najbardziej zajęta jest skóra głowy i tułowia – tam też zmiany skórne pojawiają się jako pierwsze. Jako ostatnie pojawiają się zmiany na dystalnych częściach kończyn (dłonie, stopy).

U małych dzieci poważnym problemem w leczeniu zmian skórnych jest ich swędzenie, powodujące drapanie się i miejscowe powikłania.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Pomocy lekarskiej wymagają zmiany skórne nie przebiegające w sposób typowy. Dotyczy to zarówno przebiegów nadmiernie ciężkich – ze zmianami bardzo licznymi, rozległymi, krwotocznymi, jak i powikłań miejscowych, z których najczęstsze są ropne nadkażenia bakteryjne w miejscach rozdrapanych pęcherzyków i strupów.

Wizyty u lekarza wymagają inne niepokojące objawy występujące w przebiegu ospy, takie jak zły stan ogólny dziecka, długo utrzymująca się lub bardzo wysoka gorączka, zaburzenia równowagi, zaburzenia oddychania oraz pojawienie się na skórze nietypowych wykwitów (np. wybroczyn).

Ospa wietrzna - Leczenie

W warunkach domowych najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja zmian skórnych, zmniejszająca świąd i nasilenie odczynu zapalnego. Służą temu dostępne bez recepty preparaty do nakładania na zmiany skórne, zawierające związki cynku oraz substancje przeciwświądowe i miejscowo znieczulające. Najpopularniejsze z nich to “Puder Płynny”, “Puder Płynny z Anestezyną” oraz “Variderm”.
 
Puder płynny ma konsystencję nieco bardziej płynną, najlepiej nakłada się do małym pędzelkiem. Jego zaletą jest szybkie zasychanie, co jest szczególnie ważne u małych dzieci. Variderm ma konsystencję bardziej stałą, nakłada go się jak pastę przy pomocy dołączonej do opakowania łopatki. Variderm działa dłużej od Pudru Płynnego ale znacznie wolniej zasycha. Uwaga praktyczna: u mniejszych dzieci jest to kłopotliwe ponieważ zmusza do długiego czekania z ubraniem do chwili zaschnięcia zmian na tułowiu. Przy zmianach zlokalizowanych na twarzy długie zasychanie Varidermu stwarza ryzyko rozmazania pasty i zatarcia jej do oczu.
 
Ospa nie wyklucza codziennych kąpieli, ale do momentu wyleczenia zmian skórnych powinien to być prysznic, a nie kąpiel w wannie. Jeżeli pomimo stosowania powyższego leczenia dziecko drapie skórę możliwe jest podanie doustnych preparatów uspokajających i łagodzących świąd, ale są one dostępne tylko na receptę. Ropne powikłania w miejscach zadrapań wymagają maści z antybiotykiem (także na receptę) lub nawet podawania antybiotyku doustnie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: