Pneumokoki (bakterie Streptococcus pneumoniae) są szczególnie niebezpieczne dla osób z tak zwanych grup ryzyka.
Objawy i przebieg pneumokoków
Badania epidemiologiczne wykazują, że najwyższe współczynniki hospitalizacji z powodu zakażeń pneumokokowych występują u dzieci w wieku od 7 do 24 miesiąca życia, szczególnie jeżeli były to dzieci urodzone przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową oraz z niską oceną według skali Apgar w 5 minucie życia.
Szczególnie zagrożone tzw. inwazyjną chorobą pneumokokową są także dzieci obciążone różnymi przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz dzieci kontaktujące się z dużą liczbą rówieśników i dzieci starszych od siebie (rodziny wielodzietne, dzieci w żłobkach i przedszkolach).
Kiedy udać się do lekarza i leczyć pneumokoki
Podstawą zapobiegania poważnym zakażeniom pneumokokowym są szczepienia ochronne. W większości krajów europejskich stosuje się rutynowe szczepienie przeciwko pneumokokom wszystkich zdrowych niemowląt. W naszym kraju z przyczyn ekonomicznych nadal powszechne szczepienia nie są refundowane, ale należy jak najszerzej rekomendować je, zwłaszcza u niemowląt i dzieci z grup ryzyka. Więcej informacji na ten temat udzieli Twój lekarz pediatra lub lekarz rodzinny.
Leczenie pneumokoków
Leczenia domowego nie ma.