Samolot jest coraz popularniejszym środkiem lokomocji. Często podróżują nim nawet małe niemowlęta.
Podróż samolotem małego dziecka - Objawy i przebieg
Podróżowanie samolotami jest zwykle bezpieczne dla dzieci, w tym dla niemowląt, ale należy pamiętać o potencjalnych zagrożeniach związanych ze specyfiką podróży lotniczej. Ciśnienie w kabinie samolotu jest równe ciśnieniu powietrza na wysokości 1500 - 2000 metrów powyżej poziomu morza.
Z tego powodu długa podróż lotnicza może być niewskazana dla dzieci z przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego. W trakcie lotu występują też znaczne wahania ciśnienia, co sprawia, że zgodnie z oficjalnymi zaleceniami linii lotniczych odradza się loty dla dzieci w pierwszym tygodniu życia oraz dzieci przedwcześnie urodzonych.
Ponadto wilgotność w samolocie wynosi zaledwie około 20%, czyli jest stosunkowo niska i może powodować uczucie suchości w ustach, nosie, oczach.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Skonsultuj z lekarzem zamiar podróży samolotem z niemowlęciem zwłaszcza, gdy dziecko jest małe, a planowana podróż daleka. Konsultacja z lekarzem jest szczególnie ważna, gdy dziecko jest obciążone jakąkolwiek przewlekłą chorobą.
Podróż samolotem małego dziecka - Leczenie
W postępowaniu domowym nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania dziecka do podróży. Należy pamiętać, że dziecko zasadniczo powinno być zdrowe, szczególną uwagę należy zwrócić na stan układu oddechowego (ryzyko niedotlenienia) oraz ewentualne schorzenia uszu, mogące spowodować uszkodzenie błony bębenkowej przy starcie i lądowaniu.
Wskazane jest posiadanie zapasu płynów dla dziecka oraz pojenie go przy starcie i lądowaniu, aby wyrównać zmiany ciśnień. Ze względu na ryzyko odwodnienia w suchym powietrzu w samolocie należy zadbać, aby dziecko regularnie przyjmowało odpowiednią ilość płynów przed i podczas lotu.