Przejdź do:
Objawy i przebiegPółpasiec to choroba ściśle związana z ospą wietrzną. Dziecko początkowo choruje na ospę wietrzną przy czym wirus wnika do jego układu nerwowego (zajmuje nerwy czaszkowe oraz zwoje międzykręgowe) i pozostaje tam w stanie utajonym. Przez wiele lat może nie dawać o sobie znać po czym ujawnia się w formie półpaśca.
Półpasiec pojawia się u dzieci dość rzadko. Znacznie częściej występuje u osób dorosłych ale także starszych. Jest on wynikiem zarażenia wirusem półpaśca (jest to tan sam wirus, który prowadzi do rozwoju ospy wietrznej), należy on do rodziny Herpes i nazywa się varicella-zoster. Istnieje możliwość zaszczepienia dziecka przeciwko wirusowi ospy. Szczepionkę można podać od 9tego miesiąca życia dziecka, w dwóch dawkach w odstępach sześciu tygodni. Warto pamiętać o tym, że szczepionkę można także podać w przypadku podejrzenia zakażenia tym wirusem.
Objawy i przebieg półpaśca u dzieci
Co wiemy o półpaścu u dzieci
Do zakażenia wirusem półpaśca dochodzi najczęściej drogą kropelkową ale także w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Jest to wirus charakteryzujący się wysoką zaraźliwością w stosunku do pacjentów, którzy nie wykształcili przeciwciał ochronnych. Największa zaraźliwość wirusem ospy wietrznej ma miejsce do trzech dni przed pojawieniem się pierwszych krost oraz aż do ośmiu dni po ich wystąpieniu. Nawet jeśli podjęlibyśmy próbę izolacji naszej pociechy od chorego nie ma pewności, że nie dojdzie do jej zakażenia. Pamiętajmy jednak o tym, że nie ma możliwości by po kontakcie osoby zdrowej z chorą na półpaśca doszło do jej zakażenia! Ta postać wirusa nie jest groźna dla dzieci zdrowych. Półpasiec pojawia się najczęściej u osób dojrzewających bądź dojrzałych, ospa wietrzna jest bardzo często spotykana u dzieci pomiędzy 1 a 15 rokiem życia. Największa zachorowalność przypadka na okres przedszkolny.
Objawami charakterystycznymi dla półpaśca u dzieci są:
- ból głowy, złe samopoczucie;
- problemy z apetytem;
- pieczenie skóry w miejscu zajętego choroba nerwu;
- wysypka bardzo podobna jak w przypadku ospy wietrznej (obejmuje on jednak konkretny obszar zajętego nerwu a nie całe ciało);
- silny ból w miejscu zajętym chorobą, który może się utrzymywać przez dłuższy czas.
Rozpoznanie półpaśca u dzieci nie stanowi problemu dla lekarza, ze względu na obraz kliniczny choroby oraz towarzyszące pacjentowi objawy. Choroba ta wymaga specjalistycznego leczenia. Niewłaściwe leczenie ospy wietrznej oraz półpaśca może prowadzić do groźnych powikłań.