Refluks żołądkowo przełykowy polega na zarzucaniu treści pokarmowej do przełyku, wskutek zmniejszonego napięcia zwieracza dolnego przełyku. Choroba refluksowa przełyku GERD - to przedostawanie się treści pokarmowej do przełyku, powodujące objawy kliniczne i zmiany histologiczne przełyku.
Refluks żołądkowo-przełykowy - Objawy i przebieg
Objawami u dzieci mogą być różnorodne w zależności od wieku. U starszych dzieci dominują takie jak:
- zgaga,
- odynofagia (ból przy połykaniu),
- nawracające infekcje oddechowe (też u małych dzieci),
- osłabiony apetyt (też u małych dzieci),
- słaby przyrost masy ciała.
Należy pamiętać, refluks żołądkowo – przełykowy może być przyczyną niechęci do jedzenia i niskiego wzrostu u dzieci.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Do lekarza koniecznie trzeba się wybrać, gdy wystąpią niepokojące objawy. Zalicza się do nich m.in. wymioty podbarwione żółcią lub krwią, utrudnione połykanie, ból przy połykaniu albo trudności w oddychaniu.
Refluks żołądkowo-przełykowy - Leczenie
U dzieci od 2 do 18 roku życia celem zapobiegnięcia refluksowi żołądkowo – przełykowemu należy odpowiednio zmodyfikować dietę. Posiłki powinny być o mniejszej objętości, ale za to częściej, by nie rozciągać nadmiernie żołądka.
Wykluczyć z jadłospisu trzeba produkty nasilające refluks:
- ostre przyprawy,
- unikać słodzonych napojów,
- czekolady,
- pokarmów z dużą zawartością tłuszczu – m.in. hamburgerów, frytek.
Nie powinno także spożywać się potraw z duża zawartością kwasów organicznych (nasilają zgagę) – jak cytrusy, kiszone ogórki, przetwory pomidorowe. Przed zaśnięciem ostatni posiłek najlepiej zjeść ok. 2-3 godziny przed.
Dziecko podczas snu powinno mieć uniesioną pod kątem ok. 30 stopni. Dzieci z refluksem nie powinny uprawiać wysiłku fizycznego bezpośrednio po jedzeniu, co może skutkować cofaniem się pokarmu do przełyku. Do zaleceń nalezą także unikanie alkoholu, tytoniu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała.