Reklama:

Refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci w wieku 2-12 lat (GERD) - żywienie i zalecenia

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci w wieku 2-12 lat (GERD) - żywienie i zalecenia

ojoimages

Dziecięce zabawy

Refluks żołądkowo przełykowy polega na zarzucaniu treści pokarmowej do przełyku, wskutek zmniejszonego napięcia zwieracza dolnego przełyku. Choroba refluksowa przełyku GERD - to przedostawanie się treści pokarmowej do przełyku, powodujące objawy kliniczne i zmiany histologiczne przełyku.

Reklama:

Refluks żołądkowo-przełykowy - Objawy i przebieg

Objawami u dzieci mogą być różnorodne w zależności od wieku. U starszych dzieci dominują takie jak:

  • zgaga,
  • odynofagia (ból przy połykaniu),
  • nawracające infekcje oddechowe (też u małych dzieci),
  • osłabiony apetyt (też u małych dzieci),
  • słaby przyrost masy ciała.

Należy pamiętać, refluks żołądkowo – przełykowy może być przyczyną niechęci do jedzenia i niskiego wzrostu u dzieci.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Do lekarza koniecznie trzeba się wybrać, gdy wystąpią niepokojące objawy. Zalicza się do nich m.in. wymioty podbarwione żółcią lub krwią, utrudnione połykanie, ból przy połykaniu albo trudności w oddychaniu.

Refluks żołądkowo-przełykowy - Leczenie

U dzieci od 2 do 18 roku życia celem zapobiegnięcia refluksowi żołądkowo – przełykowemu należy odpowiednio zmodyfikować dietę. Posiłki powinny być o mniejszej objętości, ale za to częściej, by nie rozciągać nadmiernie żołądka.

Wykluczyć z jadłospisu trzeba produkty nasilające refluks:

  • ostre przyprawy,
  • unikać słodzonych napojów,
  • czekolady,
  • pokarmów z dużą zawartością tłuszczu – m.in. hamburgerów, frytek.

Nie powinno także spożywać się potraw z duża zawartością kwasów organicznych (nasilają zgagę) – jak cytrusy, kiszone ogórki, przetwory pomidorowe. Przed zaśnięciem ostatni posiłek najlepiej zjeść ok. 2-3 godziny przed.

Dziecko podczas snu powinno mieć uniesioną pod kątem ok. 30 stopni. Dzieci z refluksem nie powinny uprawiać wysiłku fizycznego bezpośrednio po jedzeniu, co może skutkować cofaniem się pokarmu do przełyku. Do zaleceń nalezą także unikanie alkoholu, tytoniu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: