Reklama:

Rotawirusy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

lek. Agnieszka Kwiecień, specjalista medycyny rodzinnej

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Rotawirusy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

PantherMedia

Wizyta położnej po porodzie

Rotawirusy są jedną z najczęstszych przyczyn ostrych nieżytów żołądkowo-jelitowych u dzieci. Szacuje się, że do 5. roku życia nawet 80% dzieci przechodzi zakażenie rotawirusowe. U 1 na 7 chorych dzieci objawy są tak nasilone, że wymagają pilnej pomocy lekarskiej.

Reklama:

Objawy i przebieg rotawirusów

Okres wylęgania choroby jest krótki i wynosi od 1 do 3 dni. Objawy zaczynają się ostro - najczęściej gorączką i wymiotami. Szczególnie typowe są uporczywe wymioty na początku choroby, które wyprzedzają pojawienie się biegunki. Możliwe jest występowanie objawów nieżytu górnych dróg oddechowych, poprzedzającego objawy ze strony przewodu pokarmowego.

Gorączka jest dość wysoka, może przekraczać 39 stopni. Objawy nieżytu żołądkowo-jelitowego trwają zwykle od 3 do 8 dni. Biegunka jest najczęściej wodnista, z dużą liczbą wypróżnień na dobę (10-20). Możliwa jest domieszka krwi w stolcach oraz objawy odwodnienia i zaburzenia w składzie elektrolitów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć rotawirusy

Jak podano w definicji choroby, około 15% dzieci zakażonych rotawirusami choruje dość ciężko i wymaga konsultacji lekarza, a często skierowania do szpitala. W szczególności zagrożone ciężkim przebiegiem są dzieci młodsze.

Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza gdy biegunce towarzyszą uporczywe wymioty utrudniające nawadnianie doustne, lub gdy biegunka jest intensywna, co prowadzi do znacznej utraty wody i elektrolitów. W takich sytuacjach zwykle konieczne jest nawadnianie dożylne w warunkach szpitalnych.

Leczenie rotawirusów

Leczenie domowe w lżejszych przypadkach biegunki rotawirusowej nie różni się od objawowego leczenia innych biegunek u dzieci. Podstawą jest nawadnianie doustne specjalnymi płynami o odpowiednich proporcjach glukozy i jonów (Gastrolit, Saltoral, Floridral, Hipp ORS itp.).

Dieta powinna być lekkostrawna, z ograniczeniem tłuszczów, większość dzieci w ostrym okresie choroby nie ma apetytu i nie należy ich zmuszać do jedzenia - wystarczające jest odpowiednie nawadnianie doustne.

Korzystnie działa dodatek probiotyku, zwłaszcza szczepów Lactobacillus GG (Dicoflor, Floridral, Idoform) lub Saccharomyces boulardii (Enterol). Z preparatów dostępnych bez recepty przydatna może być Smecta.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: