Reklama:

Różyczka - wysypkowa choroba dziecięca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Różyczka - wysypkowa choroba dziecięca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Badanie dziecka

Różyczka to częsta wirusowa choroba wieku dziecięcego. Różyczka dotyczy głównie dzieci starszych i młodzieży.

Reklama:

Objawy i przebieg różyczki

Okres wylęgania wirusa wynosi ok. 2-3 tygodnie. Okres zakaźności przypada na ok. 7 dni przed do 8 dni po ujawnieniu się zakażenia (łącznie ok 14 dni). Przed wysypką mogą pojawić się objawy nieżytowe, bolesne powiększenie węzłów chłonnych (charakterystyczne są powiększone węzły karkowe, potyliczne i węzły w tylnej części szyi).

Później pojawia się (choć nie zawsze) wysypka o charakterze plamisto – grudkowym, na początku na twarzy i szybko rozchodzi się na całe ciało, znika po 2-3 dniach bez pozostawiania przebarwień i blizn; czasem występuje łuszczenie skóry i niewielki świąd. Wysypce może towarzyszyć podwyższona nieznacznie temperatura lub stan podgorączkowy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć różyczkę

W każdym przypadku podejrzenia różyczki trzeba zgłosić się do lekarza.

Leczenie różyczki

Różyczka nabyta zwykle ustępuje samoistnie bez pozostawiania trwałych następstw. Mogą wystąpić przemijające zapalenie stawów, skaza krwotoczna małopłytkowa oraz bardzo rzadko zapalenie mózgu o łagodnym przebiegu. Różyczka jest chorobą, której leczenie jest wyłącznie objawowe.

W zależności od wskazań pomocne mogą być leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, a w razie powikłań stawowych także glikokortykosteroidy, w razie skazy krwotocznej preparaty uszczelniające naczynia . Antybiotyki nie są skuteczne, gdyż jest to choroba wywołana przez wirusy.

Skuteczną i stosowaną metodą profilaktyki są szczepienia ochronne. Szczepienie przeciwko różyczce należy do obowiązkowych i wykonuje się je najczęściej razem ze szczepieniem przeciwko odrze, śwince (szczepionka żywa MMR) po 12 miesiącu życia . Istotna jest także izolacja chorych do 7 dni po wystąpieniu osutki.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: