Jest to zakaźna choroba skóry wywołana przez roztocze (Sarcoptes scabiei). Do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni z chorym lub przez odzież i bieliznę pościelową.
Objawy i przebieg świerzbu
Silnie swędząca wysypka umiejscowiona głównie w przestrzeniach międzypalcowych, na nadgarstkach, łokciach, kostkach, pośladkach, pępku, pachwinach, na narządach płciowych, brodawkach sutkowych i w dołach pachowych. U niemowląt bardzo typowe jest pojawianie się zmian na podeszwach stóp.
Zmiany o typie bąbli lub grudek, pęcherzyków, z charakterystycznymi norami. Swędzenie pojawia się najcześciej w nocy, po rozgrzaniu dziecka w łóżku. Nasilone swędzenie powoduje intensywne drapanie się, co może doprowadzić przy nieodpowiedniej higienie do nadkażenia bakteryjnego i pogorszenia stanu skóry.
Zmiany skórne wymagają różnicowania z alergicznym zapaleniem skóry, ospą wietrzną, zmianami na skórze w przebiegu chorób wirusowych lub po lekach.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć świerzb
Zauważysz na skórze swojego dziecka, szczególnie na dłoniach i między palcami, zmiany zapalne, które swędzą i powodują drapanie głównie po położeniu się do łóżka.
Leczenie świerzbu
Nie powinno być stosowane. Świerzb jest chorobą wysoce zakaźną i zawsze powinien być leczony odpowiednimi środkami, dostępnymi tylko na receptę.